A Feng Shuinak és a svéd bútoráruháznak hála a szerencsehozó bambusz régóta ott díszeleg rengeteg ember lakásában, de kertészetekben is megtalálhatjuk, ahol termesztéséről is érdeklődhetünk. Az alacsonyabb, trópusi fajtákat lehet jól lakásban nevelni, de kint is megél a kertben, és szuper gyorsan növekszik.
Hogyan termesszük a bambuszt?
Fontos, hogy a bambusz igen agresszíven terjeszkedő növény, ezért okosan ültessük, hogy a szomszéddal való összetűzést elkerüljük, de készíthetünk gyökércsapdát is ott, ahol nem szeretnénk, hogy elterjedjen: ássunk egy közepesen mély árkot, béleljük ki geotextíliával, és töltsük fel földdel.
Csak drasztikus módszerek léteznek a bambusz kiirtására, ezért jól gondoljuk át az ültetését, és mindenképp készítsük el a gyökércsapdát, melyhez betont vagy műanyag lemezeket is használhatunk.
A bambuszt sövényként, talajtakaróként is ültethetjük, konténerben, cserépben nevelve pedig a terasz vagy erkély dísze lehet.
Zömök dézsákban szeretnek növekedni, hogy kellőképpen terjeszkedhessen a gyökérzetük, a konténer alja pedig mindig legyen lukas, hogy a pangó víz elfolyhasson!
+Tipp: ültetés előtt tegyünk kavicsot vagy eltört virágcserepeket a konténer aljára!
A bambuszok kedvelik a vizet
Ha nem kapnak elég vizet, levelük összesodródik, felpöndörödik, majd lehull, emiatt bőséges öntözést igényelnek. Melegben, erős napsütésben csak a talajt szabad öntözni.
Célszerű fagy- és szélvédett helyet választania. Figyelembe kell vennie a bambuszfaj fény-, csapadék-, pára- és tápanyagigényét is. A bambusz leginkább a semleges kémhatású talajt kedveli.
Tipp: a bambusz gondozási teendői közé tartozik a tisztítás is, kb. a növény 5 éves korában. Az idős, fakó, sérült szárakat el kell távolítania a fiatal szárak közül. A tisztító vágást ősszel vagy télen végezzük!
Még több növényes cikk és tipp itt: