A legtöbben szívesen tartunk szobanövényeket a nappaliban, sokan azonban tartanak attól, hogy a hálószobába is beengedjék őket. A kételyek azzal kapcsolatban szoktak felmerülni, hogy a növények nem rontják-e a levegő minőségét, vagy nem szívják-e egyenesen el az oxigént az ártatlanul alvó alanytól. Ezek a meggondolások nem teljesen alaptalanok, de azért félni sem kell a zöldtől.
A következő dolgokra érdemes viszont odafigyelni:
1. Az erősen illatozó növények egyeseknél fejfájást okozhatnak, így zavarhatják az alvást. Aki érzékeny a parfümökre vagy az aromás vegyületekre, az gondolja meg, mennyire illatozik a hálóba vinni kívánt virág.
2. Aki allergiás, annak akkor van különösen nehéz dolga, ha többféle növényre is érzékeny, hiszen sosem lehet tudni, hogy melyik fogja kiváltani az allergiás tüneteket. Figyeljük meg, hogy nem dugul-e el az orrunk, ha új növényt viszünk az ágyunk közelébe.
3. A növények, ha öntözzük őket, a levegő páratartalmát növelik. Ez kifejezetten jó, ha egyébként száraz a levegő, például a fűtési szezonban, viszont nem szükséges, ha amúgy is magas a páratartalom. Ilyenkor inkább csökkentsük a zöldet és ideiglenesen helyezzük át a nappaliba, amíg szárazabb nem lesz a levegő.
4. Sok növény éjszaka oxigént vesz fel és széndioxidot bocsát ki. Bár ennek a mértéke azért nem olyan nagy, hogy fulladásos haláltól kéne tartani, de azért érdemes rá odafigyelni. A liliomról például sokáig azt tartották, hogy nagy mennyiségben kis szobába helyezve halált is okozhat. Ehhez valószínűleg egy tonna liliom kéne, de azért ne a hálóban tartsuk a szép növényt, és pláne ne állatok által elérhető helyen, mert ők viszont meghalhatnak, ha megeszik.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
7 igénytelen szobanövény, ami elél kenyéren és (kevés!) vízen
Ha te is az a fajta vagy, aki imádja, ha zöldellnek a párkányon a növények, öntözni viszont elfelejtesz, akkor ők lesznek a te barátaid.
Brecz Judit10 dolog, amit nem biztos, hogy tudsz a nyár(utó) sztárjáról,...
A paradicsom rendkívül népszerű a háztartásokban. Nem csoda, nyár közepétől egészen szeptember végéig folyamatosan ontja a termését. Te mindent tudsz róla?
Németh Orsi1 trükk, amivel sokáig friss marad a SALÁTÁD
A zöld leveles salátafélék legfőbb baja, hogy megvesszük őket a piacon/boltban frissen és harsogó zölden, de már másnapra megfonnyadnak. Segítünk, hogy ez ne így legyen!
Kessel9 szívós szobanövény, amivel még a növénygyilkosoknak is meggyűlik a...
Ha előszeretettel készíted ki a növényeidet, akik, bármit csinálsz, lekókadnak, kidőlnek a földből vagy elszáradnak, akkor figyelj, mert ezek az igazán strapabíróak!
Brecz JuditCímlapkép: Getty Images