November: a prosztatarák elleni küzdelem hónapja

Minél korábban kerül felismerésre, annál nagyobb eséllyel gyógyítható a prosztatarák. Az elsődleges feladat a megelőzés - a rendszeres szűrés!

A prosztatadaganat a férfiak leggyakoribb tumoros betegsége. Minél korábbi stádiumban fedezik fel, annál nagyobb hatékonysággal gyógyítható, ezért különösen nagy jelentősége van a rendszeres szűrővizsgálatoknak. Erre hívja fel a figyelmet a Movember nemzetközi mozgalom is: világszerte egyre több férfi növeszt bajuszt, hogy ezzel is a férfiakat érintő leggyakoribb betegség elleni harcot hirdesse az arcon.

A Rózsakert Medical Center urológus szakorvosa, dr. Lovász Sándor Ph.D. segítségével a kórkép jellemzőit, tüneteit, valamint megelőzési lehetőségét vettük sorra.

dr. Lovász Sándor Ph.D., Rózsakert Medical Center urológus szakorvosa

A prosztata

A prosztata a húgyhólyag és a medencefenék izomzata között elhelyezkedő mirigyes szerv. Felnőtt férfiak esetében körülbelül 20 gramm tömegű, szelídgesztenye nagyságú szerv. Funkcióját tekintve a prosztata által termelt váladék az ondó részét képezi, a spermiumok mozgásához biztosít energiát.

A prosztatarák kialakulását befolyásoló tényezők

A prosztatarák kialakulását befolyásoló tényezők

  • genetikai hajlam, korábbi előfordulás családon belül
  • életkor, mint az egyik legfontosabb rizikótényező: az életkorral kialakulásának kockázata is nő
  • hormonális okok: csak tesztoszteron jelenlétében tud kifejlődni és növekedni
  • étkezési szokások: zsíros, rostokban szegény, sok vörös húst tartalmazó, fűszeres étrend.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

A prosztatarák tünetei

A prosztatarák korai stádiumában, amikor még tökéletesen gyógyítható, általában teljesen tünetmentes, betegségre utaló korai tünetek nincsenek.

Előrehaladottabb stádiumban – amikor már a teljes gyógyulás esélye is kisebb – tünetei lehetnek: a szerv tömegének növekedése következtében, vizelési panaszok: gyakoribb, nehezített vizelés, véres ondó ürítése, vérvizelés, húgycsővérzés, tompa, gáti, keresztcsonttáji, deréktáji fájdalom, felső húgyutak pangása, tágulata, a veseműködés romlása, veseelégtelenség és a daganatos áttétek következtében kialakuló csontfájdalmak, esetleg zavartság, „furcsa viselkedés”.

Mivel korai stádiumban tünetmentes, nagyon fontos, hogy rendszeres szűrővizsgálaton vegyünk részt, hiszen ezzel teljes biztonsággal kiszűrhető és kezelhető, gyógyítható a tumoros megbetegedés.

Olasz paradicsomleves

Ősz = takaró alatt begubózás forró levessel Na, ez a leves is pont ilyen alkalomra készült. Eleinte meg sem akartam csinálni, mondván, hogy amúgy sem szeretem a paradicsomlevest, akkor meg ...

Megelőzés mindenek felett!

A prosztatarák előfordulásának gyakorisága miatt és korai felismerése céljából rendszeres urológiai szűrővizsgálat javasolt: a szűrés elvégzése 45 éves kor feletti férfiak számára évente ajánlott.

A pontos diagnózis felállításához - a szakmai előírásokat követve – urológus által végzett rektális digitális vizsgálatra és laborvizsgálat (PSA szint meghatározás) is szükség van. E két vizsgálati eredmény együtt adja meg a legpontosabb diagnózist. Az urológiai vizsgálat nem része a szűrésnek, azonban kiegészítő vizsgálatként kérhető. Ennek során a vesék, húgyhólyag és a prosztata ultrahangos vizsgálata is sorra kerül, a prosztata méretének pontos meghatározásával.

A PSA mérése a prosztata betegségek szűrésére alkalmazható. A PSA a prosztata mirigy által termelt fehérje. A magas PSA szint utalhat prosztata gyulladására, a prosztata jóindulatú megnagyobbodására és a prosztata rosszindulatú elváltozására is. A mért PSA szint pontosabb értékeléséhez szükséges a prosztata térfogatának ismerete is. Ezáltal követhető válik a prosztata növekedésének mértéke vagy a prosztatamegnagyobbodás gyógyszeres kezelésének hatékonysága is.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Baileys-es bonbon

Tavaly gasztro ajándéknak készült, de szaloncukor helyett is bátran elkészíthetjük! Nem kifejezetten ügyesség vagy gyakorlat kell hozzá, sokkal inkább türelem.

Kókuszos-dióhabos csiga

A kókuszos sütemények nagy kedvencek nálunk, így ez az egyszerű csiga is. A sütőporos tésztába került némi túró, melytől finom és puha marad pár napig, persze csakis, ha marad ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...