Nosalty Adventi Kalendárium – December 10. – Kattints, és nyiss ki egy új ablakot!

Hangolódjunk együtt az ünnepekre! Idén decemberben a Nosalty Adventi Kalendáriumban 24 napon keresztül csoki helyett egy-egy receptet, konyhai ötletet vagy gasztroprogramot találtok majd az oldalunkon. Nyitogassátok velünk az online naptár ablakait, izgalmas és hasznos dolgokat rejtettünk mögéjük!

December tizedikén állítsd össze a saját, egyedi gyümölcskenyér-keverékedet!

A gyümölcskenyér határozottan az ünnepi időszak egyik klasszikus sztárja, ami nem is csoda, hiszen tele van tömve a tél leggazdagabb ízeivel és textúráival. Természetesen a jobbnál jobb aszalt gyümölcsökről és magvakról van itt szó, olyan további kincsekkel, mint a csokoládé, a marcipán, a gyümölcssajtok vagy a grillázs. A gyümölcskenyér lelke ez a keverék, amit akár jó előre is el lehet készíteni, hogy a sütés során már vagdosás és szeletelés nélkül kanalazhassuk a tésztába a finomságokat.

Készíts gyümölcskenyeret!

Minél gazdagabb, annál jobb

A belevalóknak három nagyobb csoportja van, ezekből mind érdemes válogatni a keverékünkbe. A magvak, aszalt gyümölcsök és egyéb extrák triójából süthetjük meg a legillatosabb, legszínesebb, legizgalmasabb gyümölcskenyeret.

Mindenképpen használjuk a következőket:

  • magvak: dió, földimogyoró, törökmogyoró, kesudió, mandula, paradió, pekándió
  • aszalványok: mazsola, aranymazsola, aszalt áfonya (vörös és kék), aszalt meggy, aszalt füge, aszalt datolya, aszalt szilva, aszalt sárgabarack, kandírozott citrushéj, kandírozott gyömbér
  • egyéb extrák: csokoládé, marcipán, birsalmasajt, grillázs

A nagyobb darab aszalványokat érdemes egyformára aprítani, ugyanez vonatkozik a testesebb magvakra is. A kisméretű delikvensek maradhatnak egészben.

Karácsonyi kenyérsütés

Egy átlagos gyümölcskenyér persze nem bírja el a világ összes magját és aszalványát (milyen kár), ezért a következő mennyiségeket használjuk fel egy kenyérhez:

100 gramm mag + 100 gramm aszalt gyümölcs + maximum 100 gramm extra (lehet kevesebb is, ha nem akarjuk túl édesre).

Felhasználásig pedig tartsuk a keverékünket egy nagy, jól zárható üvegben vagy dobozban, száraz és hűvös helyen. Arra azért figyeljünk, hogy a bekeverés után már nem áll el olyan hosszan, de nem kell aggódni, a decembert még biztos ki fogja bírna.

Persze csak akkor, ha nem sütünk belőle minden hétre egy gyümölcskenyeret. Vagy nem járunk rá titokban (hiszen, ami a gyümölcskenyérevésnél is jobb, az a gyümölcskenyér töltelékének majszolása a kamrában).

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Hangolódj velünk a karácsonyra:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...