Nincs időm főzni – mi lesz a így a diétámmal? 3+1 tipp a dietetikustól

Vannak olyan napok diéta idején is, amikor nincs időnk előre készülni, és kénytelenek vagyunk az éttermi, házhozszállítói kínálatra támaszkodni. 3+1 tipp, hogy jól válassz!

Vészesen közeledik a nyár, lassan mindenki „most már tényleg” belevág a bikini-diétájába. Igen ám, de a gondos bevásárlás és tervezés ellenére is elő-előfordulhat olyan nap, amikor nincs lehetőség az előre bedobozolt, szakszerűen megkomponált ételek elfogyasztására. Hova forduljunk olyankor, amikor külső forrásból kell az ebédünket megoldani? Szerencsére bőven van lehetőségünk, szemezgessünk most picit ezek közül.

1. Ha csak egy szendvicsre van idő

Ha nincs megoldás a meleg ételre ebédidőben, egy egészséges, bőségesen, minőségi alapanyagokból összeállított szendvics lehet a mentsvárunk. Igyekezzünk lassabban felszívódó, tehát hosszabb ideig teltségérzést okozó barna, graham, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, kiflit, zsemlét, vagy akár bagettet választani, de a mérete lehetőleg ne haladja meg a két tenyerünkét. Válasszunk olyan szendvicset, ami bőségesen tartalmaz zöldségfélét, fehérjeforrásként pedig sajtot, vagy sovány felvágottat, például csemegekarajt vagy sonkát, esetleg natúr sült húst. Kis mennyiségű öntet még beleférhet – lehetőleg mustár, vagy cukormentes ketchup, esetleg pesto formájában- de ebédre szánt szendvicsünk ne tocsogjon a majonézben.

2. Ha ételszállítótól rendelnél

Abban az esetben, amikor már előző nap tudjuk, hogy az esti főzés kivitelezhetetlen lesz, igénybe vehetjük az ételszállító cégek kínálatát is. Nagy előnyük, hogy sok esetben jelölik az energia-, a szénhidrát-, fehérje-, és zsírtartalmat is, így ha ismerjük a szükségletünket, nem csak az étel neve, de beltartalmi értékei, az adagnagyság alapján is dönthetünk. Ez a megoldás egy diéta kezdeti szakaszában is hasznos lehet, hiszen így megtanulhatjuk azt is, hogy mekkora valójában egy 5-600 kalóriás adag, vagy éppen mi a különbség 40 és 60g szénhidrát között.

Ha szívesen fogyasztunk első és második fogást is, esetleg ilyen módon rendelünk menüt, akkor a leves beépíthető akár uzsonnára is, így a munka végeztével elfogyasztva kivédhetjük a sarki pék teljesen felesleges meglátogatását is. Valljuk be, egy zöldségleves azért egyértelműen egészségesebb megoldásnak tűnik, mint egy sajtos croissant.

3. Ha munkaebédre vagy hivatalos

Ha céges jelenésünk van, esetleg egy halaszthatatlan tárgyalást kell lebonyolítani ebédidőben, akkor sem kell kétségbe esni. Ha időd engedi, már korábban, akár az étterem honlapján, közösségi oldalán nézd át a választékot, így nem fogsz korgó gyomorral a szükségtelenül zsíros vagy túl nagy fogás mellett dönteni. Köretből válassz zóna adagot, a hiányt pedig pótold zöld salátával vagy savanyúsággal. Ha erre nincs lehetőség, nyugodtan csomagoltass, a megmaradt étel még elég lehet uzsonnára, akár vacsorára is (ha annyira bőséges az adag, akár a következő napi ebédre is).

+1. Ha csak a sarki gyorsétterem jöhet szóba

Nos, ez a megoldás lehet a legveszélyesebb mind közül, bár az energia- és tápanyagtartalom a legtöbb gyorsétteremben ismert, a gond inkább az, hogy ismerten nagy - azaz igen könnyen szembe találhatjuk magunkat egy 1000 kalóriás szendviccsel, és akkor még nem kalkuláltunk a köretként funkcionáló sült krumplival. De ne felejtsd: üdítő helyett mindig választhatsz ásványvizet, léteznek kisebb méretű szendvicsek, tekercsek, gyrosok, és bizony a krumpli sem kell, hogy kötelező fogás legyen.

Végignézve a leggyakoribb ebédlehetőségeket, be kell ismernünk, hogy tudatosan, előre készülve a nap legnagyobb étkezése akkor is megoldható túlzások nélkül, ha nincs lehetőségünk otthonról szállítani. Nincs már kifogás, tényleg indulhat a nyári készülődés, jó étvágyat az egészséges ebédhez!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk