Most végre felhasználhatod a rengeteg műanyag, vagy akár üveg palackot, amiket eddig szorgalmasan hurcoltál a szelektív hulladékgyűjtőkbe, remélve, hogy valóban újrahasznosulnak. Mutatunk pár remek, újító építészeti ötletet, amik közül néhányat te is könnyen meg tudsz valósítani. Ugyanis kiderült, hogy a PET-palack remek építőanyag, és a lakóingatlantól, a kerti üvegházon át, az irodai térelválasztóig számtalan dolog építhető belőle.
Szerencsére nem te vagy az egyetlen, akit izgat a bolygó sorsa, világszerte építészek sora kísérletezik az újrahasznosított anyagok minél sokrétűbb felhasználásával.
A töltött palack, az új tégla
A palackház a legújabb trend Dániától, Honduraszon át, egészen Algériáig. Tégla helyett homokkal, vagy műanyag hulladékkal megtöltött flakonokat használnak, melyeket könnyen egymásra tudnak illeszteni, és cement, a szegényebb térségekben pedig vályog segítségével, falakat emelnek belőlük.
A technikának neve is van, ecoladrillonak hívják, ami a spanyol ladrillo (égetett tégla) szóból származik, és annyit tesz, hogy ökotégla. Ez az építési módszer leginkább a fejlődő országokban elterjedt, ahol a szegénység mellett a hulladékkezelés hiánya is nagy problémát jelent.
Egy PET-palack több, mint száz év alatt bomlik le, így annak minél nagyobb mértékű újrahasznosítása jó megoldás a hulladékcsökkentésre, és a költségkímélő építkezésre.
Bár az ecoladrilló használata széles körben még nem terjedt el, de egyre népszerűbb a világ minden táján. A végeredmény pedig nem ám valami rozoga kajiba, hanem egy teljesen lakható épület, ami nem csak hogy környezetbarát, de még földrengésbiztos is. Az se aggódjon, akinél nem a vizes flakon, hanem a boros üveg van többségben, mert az is kiváló építőanyag.
Fényáteresztő üvegház petpalackból
Európában ugyan a lakóházakat nem ökotéglából építik, viszont a nyugati országokban egyre gyakrabban látni környezettudatos, újrahasznosított megoldásokat a kertekben, vagy akár a munkahelyeken.
Szerencsére a PET-palack multifunkcionális, és az udvaron is remekül felhasználható. Kiváló üvegház építhető belőle, ami megvédi a veteményest a madaraktól, viharoktól, vagy akár a jégesőtől is, miközben átereszti a növények számára létfontosságú napfényt.
Az irodát is fel lehet vele dobni
Nehogy azt hidd, hogy a palacképítészet amolyan sufnituning, ez nagyon menő designelemként is megállja a helyét. Használják kiállító pavilonok falaként, irodai térelválasztóként, vagy akár ledekkel megvilágított függőfalként is a kiürült PET-palackokat. Szóval elő az ásványvizes üveggel, és építs belőle valamit!
Még több érdekes cikket a Gardenistáktól itt találsz>>>
Ezeket olvastad már?
11 zöldség, amit most vess el a kis kertedben
Idén későn jött a tavasz. Szoríts be 1-2 órát egy kis veteményezésre, ha pedig csak lézengsz a házban/lakásban és a tv távirányítót kapcsolgatod, akkor irány a kert!
adminCsomagolásmentes bolt nyílt Budapesten - vásárolj befőttesüvegben!
Előremutató bolt nyílt Pesten - a 13. kerületben mindent saját tárolódobozodban vehetsz meg, nincs több környezetszennyező nejlonzacskó és csomagolás - és bűntudat sem.
adminTe szoktál táncolni ültetés közben?
Szerinted segít a zöldségeidnek, ha táncolsz miközben, ülteted őket. Mi nem tudjuk, de azért lehet próbálkozni, ahogy ez a férfi teszi...
adminMedvehagyma versus gyöngyvirág - az egyikbe belehalhatsz
Itt a szezon, mindenbe beletesszük, pogiba, főételbe, tésztára, és még a vérünket is tisztítja - viszont ha összekeverjük egy másik növénnyel, nagy baj lehet...
adminFotók: Insteading