Nem ez az első alkalom, hogy Netflix vegánságot népszerűsítő dokumentumfilmmel kezdi meg az évet, és ezzel együtt a „veganuárt”. Több mint négy évvel ezelőtt Louie Psihoyos már készített egy dokumentumfilmet, ami sokaknál megváltoztatta azt, ahogyan a növényi alapú étrendre tekintettek. A rendező abban reménykedik, hogy hasonló hatást érhet el az Az vagy, amit eszel: Az ikerkísérlet című sorozatával is.
A szóban forgó sorozat egy november végén közzétett Stanford-tanulmányon alapul, amely 22 pár egypetéjű ikeret vizsgált:
az egyikük vegán, a másik húsalapú étrendet követett a felmérés során. A kutatás arra volt kiváncsi, hogy a genetikai különbségek kizárásával milyen egészségügyi változásokat mutatnak az életmódbeli tényezők, egészen pontosan a növényi alapú étrendre való áttérés.
A dokumentumfilmben számos gasztrohíresség szerepel, például Miyoko Schinner, az Impossible Foods alapítója, Pat Brown, a három Michelin-csillagos Daniel Humm, Tracye McQuirter népegészségügyi táplálkozási szakértő, vagy Tony Seba, a Clean Disruption szerzője. De sikerült megszólaltatniuk Cory Booker amerikai szenátort is.
Mire jutott a tanulmány?
A tanulmány során a résztvevőket három ponton lemérték és vért vettek tőlük. A legnagyobb változás az első hónapban volt tapasztalható: a vegán étrendet folytatók alacsonyabb LDL-koleszterin-, inzulin- és testtömeg-szintet mutattak – mindez a jobb szív- és érrendszeri egészséggel jár együtt. Ezenkívül a vegán résztvevők 20%-kal csökkentették az éhgyomri inzulint és átlagosan 1,9 kg-ot fogytak.
A növényi eredetű ételeket fogyasztók magasabb rostbevitelt értek el és kevesebb telített zsírt fogyasztottak – és mivel a gabona nagyobb tömegű, mint a hús, ők jóllakottabbak lehettek, és kevesebb kalóriát fogyaszthattak, mint a mindenevők.
A telített zsírok visszaszorítása, az élelmi rostok bevitelének növelése és a fogyás volt a három legfontosabb dolog, amit a vegán résztvevők megtettek szívük egészségének javítása érdekében
– állítja Christopher Gardner vezető szerző.
Amiért még érdemes nézni...
A dokumentumfilmben részletesen beszélnek az amerikai táplálkozási kultúráról, valamint a gyártásról, termelésről is. Bemutatják, hogy milyen körülmények között, milyen áron készülnek a feldolgozott élelmiszerek, hogy milyen szokások uralkodnak a hús- és tejipar területén, hogy milyen hatással lehet az emberekre a több évtizedes marketing és lobbizás, ami a termelők részéről érkezik.
De a szakemberek érintenek olyan érdekességeket is, mint a BMI pontatlansága, beszélnek arról, hogy miért fontos ismerni a mikrobiális és a bélbaktériumok összetételét, a telomerek hatásait, a zsigeri zsír veszélyet, sőt arra is kitérnek, hogy a vegán étrend miként befolyásolhatja a szexuális életet.
Címlapkép: Netflix
Még több életmód cikk: