Nem tehetsz róla, ha utálsz sportolni – van, akinek a génjeiben van

Mi az oka annak, hogy egyes emberek szívesen sportolnak, mások pedig utálják a mozgást? A lustaság oka a génjeinkben (is) keresendő.

Sok ember kifejezetten jól érzi magát sportolás után: kiegyensúlyozottnak és motiváltnak. Ez az érzés azért alakul ki bennük, mert megnövekedik szervezetükben a dopamin szintje, amely egy olyan boldogsághormon, ami többek közt a sportolástól is termelődik.

Azok a gonosz gének

Nem mindenki részesül azonban ebben a pozitív hatásban, ha sportol, ugyanis vannak olyan génjeink, amelyek képesek arra, hogy megakadályozzák a dopamin felszabadulását.

Mindez egy, a Georgiai Egyetemen végzett kísérlet során derült ki. A dopamin felelős a motivációnkért, illetve az étvágyunk szabályozásáért, és ebből adódik, hogy sok ember el sem tudja képzelni az életét sport nélkül. Mások pedig, jellemzően azok, akiknek a szülei sem lelkesedtek túlságosan a testmozgásért, a gátló gén hatására ki nem állhatják a mozgást.

Sajnos nem kenhetünk mindent a szüleinkre

Tehát, ha nem fűlik a fogunk a mozgáshoz, akkor elsősorban a szüleinket okolhatjuk, azonban ez nem megoldás a problémára, ugyanis a testmozgásra akkor is szükségünk van, ha az valamelyest szenvedést okoz.

Mi a megoldás?

Ilyen esetben csak az segíthet rajtunk, ha olyan sportot találunk, amely annyira leköt, hogy észre sem vesszük, hogy mozgunk. Jó tipp lehet még az is, hogy mással együtt megyünk edzeni: ha ott van velünk valaki, aki esetleg szintén nem élsportoló, akkor kevésbé fogunk unatkozni. Ami pedig még megnyugtató lehet, az az, hogy nem szükséges túlzásokba esni ahhoz, hogy az egészségünket megőrizzük. Aki heti három órát mozog, az már teljesítette a minimumot, és ebbe a gyors gyaloglás is beleférhet.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...