Mikor megérzed az illatokat
Ahogy belépsz a konyhába, vagy esetleg már a nappaliból is megérzed, hogy készül az ebéd – sőt, még akkor is, ha te készíted, a szervezeted már felkészül az evésre. Az illatok és gyönyörű ételek hatására ugyanis megindul a gyomornedv és az emésztéshez szükséges egyéb enzimek kiválasztódása a gyomorban, ami előkészíti az emésztőrendszeredet az előtte álló munkára.
Az előétel alatt
Ahogy nekiállsz enni, a gyomrod automatikusan kitágul, mert tudja, hogy elő kell készülnie a nagyobb ételmennyiségre. Ugyanebből az okból kifolyólag a gyomor-bél traktus is felpezsdül egy kicsit, a gyomorban, a hasnyálmirigyben és a belekben pedig megindul az emésztőenzimek kiválasztódása. Az inzulin is elkezd termelődni, ez a hormon felelős a glukóz vérből sejtekbe való szállításáért. Utóbbi folyamat beindítja a leptintermelést, ami több inzulinkiválasztódást eredményez. A leptin lesz egyébként az a hormon is, ami az evés után a telítettségérzetért lesz felelős.
Az étkezés első tíz-húsz percében
Nem csoda, hogy olyan sokan vannak, akik érzelmi evők: az evés hatására ugyanis boldogsághormon, vagyis szerotonin termelődik a szervezetedben, nagyjából az első tíz perc után. A szerotonin aztán aktiválja az agy jutalomközpontját – ez az, amiért olyan nehéz nemet mondani a repetára is.
A kajálás vége felé
Ahogy elkezdesz tele lenni, a gyomrodban lévő érzőidegek és a ghrelinhez hasonló étvágykontrolláló hormonok jelzik az agyad számára, hogy elég lesz, befejezheted az evést. Ezt azonban könnyű ignorálni, ha mások is esznek körülötted, sőt, ha túl gyorsan ettél, akkor lehet, hogy nem is jut el az agyadig időben, hogy megfelelő mennyiségű kalóriát vittél be.
A desszert után
Ahogyan befejezted az evést, a gyomor nagyjából öt percen belül elkezd lebontóenzimeket termelni, hogy az ételek elférjenek a vékonybélben. A könnyebb ételekből nagyon hamar folyadék lesz, a nehezebbekből, zsírosabbakból azonban nem – ezek egy darabig ott maradnak még a gyomorban, kényelmetlen érzést, puffadást okozva.
Fél órával evés után
Itt jön az a híres-neves kajakóma: a gyomorba siet minden felhasználható vér, hogy segítse az emésztést, főleg, ha nagyon nehéz ételeket ettél. Az összes energiád arra megy el, hogy a szervezet minél előbb le tudja bontani a zsírosabb kajákat is, és megkezdődhessen a teljes emésztés.
Két órával evés után
A májad elkezdi felbontani az ebédet vagy a vacsorát tápanyagokra, amelyeket aztán felhasznál és beépít a szervezeted. Minden extra kalória, amit nem használsz fel aznap, eltárolódik zsír formájában, a többiből viszont energiát nyersz – ezért nem rossz ötlet egy-két órával evés után elmenni egyet sétálni, vagy mozogni egy kicsit.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
5 tipp a túlevés elkerülésére
Gyakran eszünk magunkban akkor is, ha nem egyedül élünk. Nem tudatosul bennünk, de az egyedül étkezésnek sajnos számos csapdája van. Nézzük, hogyan kerülhetjük el őket!
NosaltyRosszul aludtál, és egész nap csak ennél? Így vészeld át...
Egész nap édesre sósat, sósra édeset csipegetnél? Ezekre figyelj, ha kialvatlan vagy, és csak a kajáláson jár az eszed.
Bodon Judit dietetikusIdeges vagy és rögtön a nasisdobozhoz nyúlsz? Az érzelmi túlevés...
Rengetegen vannak, akik kisebb-nagyobb stresszhelyzetre evéssel reagálnak. Most megtudhatod, mi lehet ennek az oka!
NosaltyÍgy kerüld el a túlevést és a hízást home office...
Kúsznak fel a kilók home office-ban? Pár trükkel odafigyelhetsz, hogy megelőzd a sok ülőmunkával járó hízást!
Országh Kitti