Nem eszik a gyerek: evészavar, betegség vagy lázadás?

Minden gyermek életében vannak rövidebb-hosszabb időszakok, amikor nem eszik. Ennek lehetnek hétköznapi okai is, de van, amikor érdemes jobban odafigyelni!

"Rendesen eszik a gyermekem? Nem eszik túl sokat? Vagy túl keveset? Miért nem eszik?" - a legtöbb szülőben időről időre megfogalmazódnak ezek a kérdések, különösen, ha valamilyen változást tapasztalnak gyermekük táplálkozási szokásaiban.

Minden szülő találkozott már olyan, hosszabb-rövidebb időszakokkal, amikor a gyermeke valamilyen oknál fogva nem evett. Ennek nyilván lehet racionális, "hétköznapi" oka is, ha pl. valamilyen fertőzéssel, lázas megbetegedéssel küzd, akkor előfordulhat, hogy csökken az étvágya. Ha ilyen betegség mellett kevesebbet, kisebb mennyiségeket eszik, mint általában, nincs nagy gond. Ilyenkor a megfelelő folyadékbevitelre kell nagyon figyelni, és várhatóan amint meggyógyult a gyermek, visszatér az étvágya is (általában ez az egyik első jele a gyermek jobbulásának).

De mikor probléma, ha nem eszik a gyerek?

Dr. Vojnisek Zsuzsanna, a Rózsakert Medical Center gyermek gasztroenterológusa segít eligazodni, mire figyeljünk, ha gyermekünknél evési zavarra gyanakszunk.

dr. Vojnisek Zsuzsanna, gyermek gasztroenterológus

Előfordulhat, hogy az étvágytalanság huzamosabb ideig tart vagy azért nem eszik gyermekünk, mert evés után rendszeres hasi panaszai vannak. Gasztroenterológiai problémára utalhat, ha a gyermek:

  • súlya nem gyarapszik, vagy fogyás jelentkezik,
  • gyakori hasi fájdalommal (akár éjszakaival is) küzd,
  • széklete változik (hasmenése, véres széklete lesz vagy szorulása van),
  • hány,
  • fáradékony, nehezen terhelhető.

A fenti tünetekkel mindenképpen érdemes gyermekgyógyászhoz, gyermek gasztroenterológushoz fordulni.

Lelki okok

Más kérdés, ha a gyermek viselkedési, gyermekpszichiátriai problémákból kifolyólag utasítja el az ételt. Ez lehet egy ártalmatlan, dacos lázadás, amikor például nem hajlandó megenni az ételt, ha nem a kedvencét főzzük, vagy tudja, hogy könnyedén felhívhatja a család figyelmét, ha nem eszik. Ha ez pár napig tart, és a fokozott éhség hamar felülkerekedik, nem kell aggódnunk.

Komolyan kell venni a problémát, ha sokáig, hetekig, akár hónapig elutasítja az ételt, úgy érezzük, állandóan titkolózik, a ruhamérete pedig egyre csak csökken. Akármilyen jól ismerjük gyermekünket, sajnos az étkezési zavarok felismerése nem egyszerű, gyakran a legkörültekintőbb odafigyelés ellenére is sokáig észrevétlen marad. A legismertebb táplálkozási zavarok, az anorexia és a bulimia felismeréséről korábbi cikkeinkben olvashattok.

Tudj meg többet az anorexiáról!:

Anorexiás kamaszok elképesztő trükkjei

Ha valamilyen táplálkozási zavarra gyanakszunk kisgyermekünknél, tinédzser gyermekünknél, forduljunk mielőbb gyermekorvoshoz, gyermekpszichiáterhez!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...