Nem csak főzelék: így hozd ki a legtöbbet a SPENÓTBÓL

Ha nem is leszünk tőle olyan erősek, mint Popeye, az biztos, hogyha egy hétig minden nap ennénk belőle, akkor se unnánk meg. Bizonyítjuk!

A spenót az egyik legcsodálatosabb leveles zöld, de a mai napig sok tévhit kering körülötte, sőt, még mindig kevesen használják a konyhában annyira sokoldalúan, amennyi lehetőség benne rejlik.

Az első tévhit, hogy a gyerekek nem szeretik, a baba a falra köpi és ehhez hasonlók - én nem láttam még olyat, aki ne szerette volna, még a menzásat is imádják, de még jobban szeretik, ha nem klasszikus főzelék formájában jelenik meg az asztalon.

A másik téves információ egyenesen Popeye-től származik: "a spenót a legnagyobb vastartalmú étel, és bitangerősek leszünk tőle." Sajnos ez nem igaz, több kádnyi adag vastartalma ér fel egy szelet csirkehúséval, ráadásul nem is hasznosul annyira hatékonyan, mint a húsokban található vas. Ettől még persze a spenót egy nagyon egészséges étel, sok benne a kalcium, a magnézium és a folsav, ha pedig nyersen esszük a leveleit, mondjuk salátának vagy turmixba, akkor magas C-vitamin-tartalma is remekül érvényesül.

Emellett kalória szinte semennyi nincs benne, ahogy szénhidrát se, bátran és korlátlanul lehet enni. Ha épp hozzájutunk friss formában, nyugodtan hagyjuk ki a szárazás keserves szenvedését, a turmixgép remekül elviszi majd a szárakat is a levelekkel együtt. A mosás viszont olyasmi, amit nem lehet megspórolni, muszáj több menetben, iszonyú alaposan átmosni, különben homokszemcsék kerülhetnek a gépezetbe.

A spenót finom főzeléknek is, tojással vagy bundás kenyérrel, de még jobb ricottával, tésztaszósznak vagy lasagne-betétnek, ahogy az olaszok készítik, vagy sok gyömbérrel, csilivel és kurkumával, paneer sajtot körülölelő szósz formájában, ahogy az indiai konyha tálalja. Mostanában szoktuk spanyol módra is ízesíteni, mazsolával - ebben az esetben nem kell pépesíteni a leveleket, hanem elég hagyni, hogy összeessenek.

A spenót remek kiegészítő is lehet kész főzelékek, curryk végén egy kis extra szín és íz kedvéért, nagyon jól megy a csicseriborsóhoz, a brokkolihoz és a paradicsomhoz is. Nagyon jól párosítható sajtokkal, fetával és kecskesajttal, a görögök pitéjében például fetával és dióval párosul. A skandinávok (de nem csak ők) belekeverik a palacsintatésztába, és sósan töltik az így kisütött szuperzöld lepénykéket. Ahány kultúra, annyiféle felfogás egyetlen zöldségre.

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk