Sokunkkal előfordul időről időre, és bár tudjuk, hogy épp úgy el fog múlni hamarosan, mint a csuklás, mégis mindig kicsit megrémülünk tőle, attól tartunk, esetleg végképp kifogott rajtunk a bezártság. De mégis miért ráng a szemhéjunk?
Akaratlan
A szemhéjunkat mozgató izmok ilyenkor újra meg újra akaratlanul összerándulnak, és a jelenséget nem tudjuk irányítani. Gyakrabban fordul elő a felső szemhéjon, de olykor alul is megtörténik, esetleg alul-felül. Van, akinek olyan erősek ezek a rángások, hogy muszáj becsuknia a szemeit, más éppen csak enyhe mozgást észlel. Az agy ilyenkor elektromos impulzusokat ad az idegeknek, amelyek pedig gyors jelet továbbítanak az izmoknak, az pedig ennek hatására begörcsöl.
Csak fáradtság
Megjósolhatatlan, mikor kezdődik, és mennyi ideig fog tartani. Van, akinél elmúlik néhány órán belül, míg másnál napokig eltarthat, és nagyon idegesítő lehet. A legtöbbször azonban semmi komolyat nem jelent, csak az egyiket a következő problémák közül:
stressz, fáradtság, kialvatlanság, irritált szemek, érzelmi vagy fizikai megerőltetés, túlzott koffein-, alkohol- vagy nikotinfogyasztás. Okozhatja még szemszárazság, erős légszennyezés, esetleg az, ha a szemek hirtelen túlságosan erős fénnyel találkoznak, illetve ha túl sokat bámuljuk a monitorunkat. (Nagyon ritka esetben jelezhet előre betegségeket, például Tourette-szindrómát.)
Bár a köztudatban él az a magyarázat, miszerint magnéziumhiány is okozhatja a szemrángásokat, a legtöbb forrás ezt nem említi a jellemző kiváltó tényezők között.
Ha nem múlik
Ha a görcsök krónikussá válnak, és nem múlnak el, annak a jelenségnek már nevet is adhatunk, ami orvosi körökben a blepharospasmus. Aggódni viszont kizárólag abban az esetben kell, ha más tünetek is járulnak a szemhéj rándulásaihoz. Például a szem súlyosan száraznak tűnik vagy bevörösödik, a szemhéj pedig felpüffed, vagy ha az arc más része is rángani kezd, esetleg akkor, ha az akaratlan mozgás olyan erővel bír, amelynek hatására becsukódik a szemünk. Ebben az esetben érdemes orvoshoz fordulni.
Pihenés és nyugalom
Mivel a jelenség leggyakoribb oka a fáradtság, az alváshiány vagy a túlzott stressz, ezért a leghatékonyabb gyógymód a nyugodt pihenés, amelynek segítségével a másik lehetséges kiváltó okon, a napi koffeinadagunkon is csökkenteni tudunk majd.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
4 jel, hogy érzelmileg teljesen kimerültél
Bárkivel megtörténhet, hogy érzelmi síkon rájár a rúd és kimerül, de szerencsére lehet segíteni rajta.
Stuth-Nagy NikiKipróbáltuk: 4 ránctalanító pakolás a szem alá, konyhai alapanyagokból
Olcsó, egyszerű alapanyagokból kotyvasztott csodapakolások a tiszta, kipihent tekintetért - vajon működnek a valóságban?
adminTerhesen járványban: kell-e most félniük a várandósoknak?
Veszélyeztetettnek számít, aki babát vár, mégsincs semmilyen bizonyíték rá, hogy különösen aggódniuk kellene.
adminCímlapkép: Getty Images