Néhány egyszerű lépés az erősebb, ellenállóbb tüdőért

Ha a kézmosás és a távolságtartás megvan, jöhet a tüdő kapacitásának bővítése.

Ha az jár az eszünkben, mi mindent tehetünk meg magunkért annak érdekében, hogy elkapjuk a vírust azon túl, hogy gyakran kezet mosunk és távol tartjuk magunkat mindenkitől, kézenfekvő és orvosok által is javasolt megoldás a tüdő egészségének megőrzése, esetleg a kapacitásának növelése. De mit jelent ez, és valóban lehetséges-e erősíteni a tüdőt a mozgás segítségével?

Mit csinál a tüdő?

Amikor edzünk, a szív és tüdő is dolgozik. A tüdő oxigént vesz fel, hogy energiát biztosítson, és eltávolítja a felesleges szén-dioxidot, a szív pedig az izmokhoz pumpálja az oxigént. Amikor nagyobb terhelésnek tesszük ki a szervezetet, akkor a tesz több oxigént fogyaszt és több szén-dioxidot termel, Míg a tüdőnk pihenés közben kb. 15-20 alkalommal telik meg percenként, addig ez edzés közben 40-50 levegővételt is jelenthet.

Erősebb izom, több levegő

Ilyenkor normális, ha légszomjunk van, de sokat segíthetünk rajta, ha többet és többet edzünk. Mivel az izmok egyre erősebbek lesznek, egyre kevesebb oxigénre lesz szükségük a működéshez, nem lesz szükség percenként annyira sok lélegzetvételre, így minél gyakrabban edzünk, annál tovább fogjuk bírni szusszal, annál később fog légszomj kialakulni.

Ezt olvastad már?

A 2+1 legfontosabb dolog, amit az orvosok szerint most megtehetsz magadért

Magunkhoz képest

Hogy milyen edzéstípus fogja a leghatékonyabban növelni a tüdőkapacitásunkat, az tőlünk függ: minden mozgás jó, ami minimálisan felgyorsítja a légzésünket, lehet az intenzív séta vagy komolyabb ugrálós kardioedzés, futás vagy intenzívebb torna. Az alap állóképességünktől, általános aktivitásunktól függ, melyik mozgásforma ad nagyobb kihívást a tüdőnknek, a cél pedig az, hogy ne fulladjunk ki, de felgyorsuljon a légzésünk mozgás közben. A lényeg csak annyi, hogy a szokott rutinunkhoz képest eggyel intenzívebben mozogjunk.

Erős felsőtest, több hely a levegőnek

A Harvard egyetem egészségügyi lapja szerint két mozgásformával erősíthetjük a tüdőnket: az egyik funkciót, a másik pedig a kapacitást növeli. Ha állandóan szépen tartjuk magunkat, és egyenes háttal ülünk, akkor a tüdő is könnyebben mozog, ezen pedig a felsőtest erősítése segít. A súlyzós edzések erősítik a felsőtestet, a mellkas-és vállprések pedig azoknak az izmoknak növelik a teljesítő képességét, amelyek az ideális légzéshez elengedhetetlen testtartásban segítenek.

Nagyobb kapacitás

A másik cél a tüdő kapacitásának növelése, ez pedig az állóképesség növelésével lehetséges, tanácsolja a Harvard egyetem lapja által megkérdezett, tüdőbetegségekkel kapcsolatos kutatásokat végző orvos. Hogy mi növeli az állóképességünket, az attól függ, milyen aktivitáshoz szokott a testünk: ha nagyokat sétálunk, tűzzünk ki célul dombokat és meredekebb kiránduló útvonalakat is, vagy vigyünk egy kis erőt a sétába. Ha eddig alacsony intenzitású tornákat végeztünk, iktassunk rövidebb szökdelős, guggolásokat és elrugaszkodásokat tartalmazó mozdulatokat is az edzésbe. A lényeg a változatosság, csináljunk olyasmit, amit eddig nem, és váltogassuk a különböző mozgásformákat - javasolja a tüdőgyógyász.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via és via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...