A lejárt minőségmegőrzési idejű termékek fogyaszthatósági határidejéről állított össze egy tájékoztatót a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A közleményben arról tájékoztatják a lakosságot, a kereskedelmi szereplőket és karitatív szervezeteket, hogy miként kezeljék egyes élelmiszerek szavatosságát. Bizonyos esetekben ugyanis akár hónapokkal később is biztonságos lehet egyes tartós élelmiszerek elfogyasztása. A Nébih Maradék nélkül elnevezésű programja keretében az élelmiszerpazarlást kívánja csökkenteni, ebben játszik szerepet az új tájékoztatás is.
Minőségmegőrzési vs. fogyaszthatósági idő
Persze nem szabad csak úgy bármilyen élelmiszeren figyelmen kívül hagyni a dátumokat, ugyanis továbbra is vannak olyan esetek, amikor a lejárt termékek elfogyasztása súlyos egészségügyi problémákat okozhat.
Ezért fontos megkülönböztetni a minőségmegőrzési és a fogyaszthatósági idő fogalmát.
- A fogyaszthatósági idő a romlékony áruk jelölésére szolgál, amelyeknél a lejárat után komoly egészségügyi kockázattal kell számolni. Ezekkel nem szabad kísérletezni, inkább dobjuk ki, még akkor is, ha sajnáljuk elpazarolni az élelmiszert.
- A minőségmegőrzési idő a hosszabb ideig eltartható élelmiszereken található, azt az időtartamot mutatja, ameddig elvárhatjuk a gyártó által garantált minőséget, például ízt, illatot, színt vagy állagot. Az adott dátum után minőségükből, élvezeti értékükből veszthetnek ezek a termékek, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem fogyaszthatók.
A Nébih jelenlegi tájékoztatása tehát az utóbbi kategóriára vonatkozik, vagyis a tartós élelmiszerek körét érinti. A tej- és hústermékek és más friss áruk lejárati időn túli elfogyasztása továbbra is igen veszélyes.
Mire figyeljünk?
Amikor egy termék minőségmegőrzési határideje lejár, az nem jelenti automatikusan, hogy az élelmiszer teljesen megromlott, így ki kell dobni. Ha megfelelő körülmények között, a csomagoláson feltüntetett módon tároltuk, lehetséges, hogy továbbra is fogyasztható.
Mindenképpen vizsgáljuk meg alaposan a dátumot, a csomagolást, majd felbontás után magát az élelmiszert is. A Nébih szakemberi hangsúlyozzák, hogy a lejárt termékek fogyasztásra való alkalmasságát mindig csak egyéni mérlegeléssel lehet eldönteni.
Így ha elváltozást észlelünk a termék színében, állagában, szagában vagy ízében, akkor inkább ne fogyasszuk el.
Az alábbi ábrán látható a legtöbb minőségmegőrzési határidővel rendelkező termék fogyaszthatósági intervalluma a lejárat után.
További információk elérhetők a Nébih illetve a Maradék nélkül program honlapján.
Hírek, újdonságok, érdekességek: