Hogy fordulhat elő, hogy rendezettnek, tisztának tűnő vendéglőkben, hipermarketekben bogarakat látunk a földön rohangálni? Utánakérdeztünk a NÉBIH-nél (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hatóság), hogy mik az okok, és mit tehetünk vásárlóként.
Talán az egyik legkellemetlenebb élmény, amikor olyan étteremben kötünk ki, ahol rovarokkal találkozunk. Az első reakciónk természetesen az undor, és hogy azonnal szólni akarunk az étteremvezetőnek, valamint visszakérni a kifizetett étel, ital árát.
Először is, mi lehet az oka annak, ha rovarszennyezett étteremmel, bolttal vagy étellel találkozunk?
A NÉBIH szerint: több tényező is vezethet a rovar- és rágcsálószennyezettség illetve -fertőzöttség kialakulásához egy élelmiszert kezelő létesítményben. Ilyenek például: a nem megfelelő kialakítás és a nem megfelelő műszaki állapot. Gondot kell fordítani a nyitható ablakok és ajtók rovarhálóval ellátására, a rovarhálók rendszeres tisztítására. A rovarháló hiánya, szakadozottsága lehetővé teszi a rovarok, rágcsálók bejutását az élelmiszerek kezelésével, forgalmazásával foglalkozó létesítményekbe.
Másik nyomós ok a takarítatlanság.
Az élelmiszer, az élelmiszerhulladék vagy a szemét kiváló rovar- és rágcsálóeledel. A padozaton lévő morzsák, kiömlött ételek gyors feltakarítása akadályozhatja a rovarok és rágcsálók megtelepedését.
A harmadik ok, hogy a létesítményekbe az alapanyagokkal együtt bármilyen rovar vagy rágcsáló könnyedén bejuthat, ezért ennek ellenálló csomagolást kell alkalmazni, rendszeresen takarítani és átforgatni a raktárkészletet.
Negyedik okként jelölte meg a hatóság, hogy a létesítményeknek kötelező rovar- és rágcsálóirtást végeztetniük szakemberrel, ártalom esetén pedig a környezetre is kiterjedő irtást kell végeztetni.
Nem árt tehát jó alaposan körbenézni, mielőtt bizalommal beülünk egy étterembe!
Az is érdekelt minket, hogy egy-egy bogár megjelenése lehet-e elszigetelt eset, vagy az már komolyabb problémát jelez.
A rovar- és rágcsáló szennyezettség komoly problémát jelez. Az egyszeri behurcolás kisebb mértékű, még könnyen irtható szennyeződéshez vezet, a már megtelepedett, elszaporodott kártevők kiirtása komoly szakmai feladat. Az irtásnak – a megtelepedett rovarok-, rágcsálók életmódjának ismeretében – a környezetre is kiterjesztettnek, szakszerűnek kell lennie.
És persze a legfontosabb kérdés: vásárlóként, vendégként mit tegyünk, ha bogarakkal találkozunk a kedvenc boltunkban vagy éttermünkben?
A rovarok és rágcsálók által károsított étel emberi fogyasztásra alkalmatlannak minősül, az ilyen alapanyagok nem használhatók fel ételkészítésre.
Ha valaki szennyezett-, fertőzött élelmiszert kezelő-, forgalmazó létesítményről értesül, akkor kérjük, jelezze vagy a területileg illetékes járási hivatal élelmiszer-biztonsági osztályának, vagy a Nébih ingyenesen hívhatózöldszámán (06-80/263-244).
Ezeket olvastad már?
Nébih: Élő csótányok, hátborzongató állapotok ebben a budapesti pékségben
Elképesztő higiéniai körülményekkel szembesültek a Nébih ellenőrei november elején egy csepeli pékségben – milliós bírság várható.
Nosalty5 dolog, amit egy illemtudó vásárló SOHA nem csinál, ha...
Bevásárláskor is vannak olyan illemszabályok, amelyeket a vásárlók általában betartanak. Vagy mégsem? Összegyűjtöttük azokat, amelyekre néhányan szeretnek fittyet hányni!
Fenes Gábriel5 tipp, hogyan végezz leggyorsabban a bevásárlással
Te is unod már, hogy rengeteg időt töltesz el a bevásárlással? Most egy profi oszt meg veled pár pofonegyszerű tippet, így sok-sok percet megspórolhatsz!
Országh Kitti57 000 csomag, 283 tonna tartós élelmiszer a karácsonyi összefogás...
283 tonna tartós élelmiszer gyűlt össze az Élelmiszerbank Karácsonyi adománygyűjtése keretében. Példás összefogás, több mint 5000 önkéntes segítségével.
Nosalty