Lassan hivatalosan is itt a tél, egyre kevesebb fajta itthon is megtermő gyümölcs érhető el, így egyre inkább felértékelődik a déli gyümölcsök szerepe étrendünkben. A citrusfélék mellett hazánkban a banán a legnépszerűbb gyümölcs ebben az időszakban. Lássuk, miért érdemes rendszeresen szerepeltetni az étrendünkben!
Gazdag ásványi anyagokban
A banán gazdag káliumban és magnéziumban, amelyek segítik az izmaink anyagcseréjének egyensúlyát és a szívünk egészségének megőrzését.
Fogyókúrádban sem kell lemondanod róla
Bizony! Sokan gondolják, hogy a banán nem fér bele a fogyókúrás étrendbe, de tévednek. Rossz renoméját magas szénhidráttartalmának (23 g/100 g), és ebből fakadó - relatív - magas energiatartalmának (89 kcal/100 g) köszönheti. Ugyanakkor egy-egy élelmiszert nem csak ezek alapján ítélünk meg, hanem egyéb értékei alapján is. A banánnak pont ezt a magas - természetes - cukortartalmát tudjuk kihasználni pl. cukormentes étrendben kekszeink, süteményeink, kásáink, turmixaink édesítésére, magas telítőértéke pedig nagyon jól jön kisétkezésekre, hiszen végre egy gyümölcs, amivel jól is lehet lakni. Energia- és szénhidráttartalmát természetesen mindig számoljuk bele a napi bevitelünkbe.
Jó tudni, hogy a keményebb, éretlenebb banán természetes cukortartalma alacsonyabb, így nyersen érdemes ezeket fogyasztani inkább, édesítésre pedig használhatjuk az érettebb, foltos termékeket. A túlérett banánt se dobjuk ki, lefagyasztva, majd turmixolva, és ízlés szerint ízesítve (pl. kakaópor, vaníliaesszencia, fagyasztott gyümölcsök) szuper “fagyit” készíthetünk belőle.
Tökéletes választás edzés előtt és után
Egyszerűen, bárhol elérhető alapanyag, ami szuper szénhidrátforrás edzések előtt és után. Szénhidráttartalma segíti, hogy jó legyen az edzés alatti teljesítményed, és segít a szénhidrátraktárak visszapótlásában az edzést követően.
Hozzájárul a napi rostbevitelhez
100 g banán ~3 g élelmi rostot tartalmaz, ami a napi beviteli ajánlás ~10%-a. Az élelmi rostoknak kulcsszerepük van bélflóránk egyensúlyának fenntartásában, emésztőrendszerünk működésének egészségében.
Változatosan felhasználható
A téli időszakban a banán gyakorlatilag folyamatosan elérhető számunkra. Használjuk ezt ki, és:
- dobjuk fel vele reggeli zabkásánkat
- dúsítsuk vele turmixunkat, smoothie-nkat,
- édesítsük vele kekszeinket, süteményeinket, túrókrémeinket
- készítsünk belőle házi gyümölcsös joghurtot
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
Mandarin, a kedvenc téli csemege: ezért jó, ha gyakran eszed
Tudtad, hogy a mandarin az ókori Kínából származik?
Jenei Gréta6 ok, amiért érdemes mogyorót enned
A mogyoró (más néven törökmogyoró, ami nem azonos a nálunk főleg sózva népszerű földimogyoróval) ízletes rágcsálnivaló, és számos étel remek kiegészítője. Ha valaki kiegyensúlyozott, kalóriakontrollált étrendbe illeszti, annak fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár.
Jenei GrétaMajoránna, a szuperfűszer - elmondjuk, hogyan tárold
Tudtad, hogy a legtöbb szakács a szárított majoránnát részesíti előnyben a friss változattal szemben, és ennek oka van?
Jenei Gréta8 természetes fogyókúrás összetevő a konyhádból
Csak a mozgás és a kemény diéta segít, ha fogyni szeretnénk? Természetesen nem. Mutatunk néhány természetes, diétás alapanyagot, amelyek könnyen beépíthetők az étrendünkbe, és a fogyasztásukkal nemcsak a kiegyensúlyozott étrendhez, hanem a fogyáshoz is hozzájárulhatunk.
Jenei Gréta