Azt mindannyian jól tudjuk, hogy mennyire veszélyes a napozás. Éppen ezért nagy ívben kerülni kell a közvetlen napsugárzást, illetve 11 és 15 óra között, ha tehetjük, véletlenül se legyünk a napon.
Egy kis történelem
Régen a nők nemigen napoztak, sőt az volt a ciki, ha valaki barna volt, hiszen ez azt jelentette, hogy naphosszat a földeken dolgozik. Az előkelőségek körében ez akkoriban nem volt divat. 1920-ban – az örök lázadó és tömegből kitűnni vágyó – Coco Chanel hozta divatba a „barnító mozgalmat”. Pár évvel később megkezdődött a napvédő krémek forgalmazása. Ókori papirusztekercseket tanulmányoztak, amelyekből kiderült, mit használtak több ezer évvel ezelőtt az egyiptomiak.
Hozd rendbe a bőrödet a nyárra! >>
Ezeket a recepteket addig-addig fejlesztgették, és keverték hozzá a szintetikus anyagokat, míg mára már nemcsak a nap, hanem sok krém is melanomát, azaz bőrrákot okozhat.
Kiderült számukra, hogy az egyetlen, amihez hozzájuthattak bőrük védelmében, az az olaj. Ezt jól is tették, hiszen a legtöbb olaj képes biztostani az UVR elleni védelmet, és nincsenek káros hatásai, ellentétben a szintetikus anyagokkal.
Makadámiaolaj
Más néven a „királyok diója,” remekül védi bőrünket a kiszáradástól, és vízállóvá is teszi. Tehát a vizet lepergeti, az olajat azonban beszívja a bőrünk, ezáltal biztosítja a védelmet a leégés ellen.
Kendermagolaj
Hatásai hasonlóak a makadámiaolajhoz, de plusz jó tulajdonságokkal is rendelkezik. Nagyon hasonlít a test természetes lipidjeihez, melyek nehezen keverednek a vízzel, inkább a zsírokhoz hasonlítanak. Könnyen felszívódnak, így aminosavakkal és tápanyagokkal látják el a bőrt, és jót tesznek a fogaknak, a hajnak és a körmöknek is.
Jojobaolaj
Tulajdonságai ennek is a makadámiaolajéhoz állnak a legközelebb, de összetevői gyógyítanak és gyulladást is csökkentenek, illetve gátolnak.
Szőlőmagolaj
Antioxidáns tulajdonságai biztosítják a sejtek öngyógyítását, ez nagyon hasznos, amikor bőrt UV-sugarak érik.
Avokádóolaj
Magas a tápértéke, A-,B-,D- és E-vitaminban pedig igen gazdag. Hidratál és regenerálja a külső bőrréteget.
Málnamagolaj
A- és E-vitaminban gazdag, így kiválóan hidratálja és nedvesíti a bőrt.
Szemvédő és bőrbarát E-vitamin >>
Antibakteriális hatású, gombaölő, sőt fertőzést gátló hatású. Napvédőként pedig rendkívül ideális, mert nagyon hosszú ideig eltartható.
Ezeken kívül használhatunk még kakaóvajat, szezámmagolajat, shea vajat. Azonban nemcsak külsőleg, belsőleg is érdemes tenni bőrünk védelmében. Következő cikkünkben ezeket vesszük górcső alá.