Nem mindig érdemes drága naptejet venni: itt a nagy NAPTEJTESZT

A drágább naptejek nem feltétlenül védenek jobban. A Tudatos Vásárlók Egyesülete 25 naptejet tesztelt laboratóriumban és önkénteseken, hogy kiderítse, melyek a legjobbak.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekkel együtt 25 naptejet tesztelt laboratóriumban és önkénteseken.  30 faktoros felnőtt (17 termék) és 50+ faktoros gyerek (8 termék) naptejeket is vizsgáltak. Mérték a termékek UVB és UVA sugárzás elleni hatékonyságát, vizsgálták a termékek gyakorlatban való használatát, a naptejek környezetre való hatását és a termékek címkéjének információtartalmát is. Az eredmények azt mutatják, hogy a termékek ára és minősége között nincs összefüggés.

A túlzott és védelem nélküli napozásnak, leégésnek számos káros hatása van a korai ráncosodástól a bőrrákig, ezért az UVA és az UVB sugárzás elleni védelem rendkívül fontos. Fokozottan igaz ez a gyerekekre, az ő bőrükben ugyanis még nem alakultak ki bizonyos védekezési mechanizmusok. Bőrünk védelmére egész évben, de nyáron fokozottan érdemes odafigyelnünk. A Tudatos Vásárlók Egyesületének legújabb, ingyenes naptej tesztje segít, hogy kiválasszuk a számunkra legmegfelelőbb terméket, amely valóban védelmet nyújt a bőrünknek egyéb káros mellékhatások nélkül.

Nem mindig érdemes drága naptejet venni: itt a nagy NAPTEJTESZT

Hogy készült a teszt?

Mivel mindenki más-más mértékben érzékeny a napsugárzásra, ezért a teszteléshez is úgy választották ki a résztvevőket, hogy a nemzetközileg elfogadott Fitzpatrick-skála szerint mind a 6 bőrtípus képviselve legyen. Ezt követően laboratóriumi körülmények között, nemzetközi szabványok alapján mérték a termékek valós fényvédő faktorszámát (SPF: ez mutatja az UVB sugárzás elleni védelmet) és UVA sugárzás elleni védelmét is. Az önkéntesek pontozták a naptejek kozmetikai tulajdonságait is mint pl. a beszívódás gyorsasága, a termékek állaga, a ragadásmentesség, a zsírmentesség vagy a készítmény illata.

Azt is kiderítették, hogy mely termékekben találhatóak olyan összetevők, amelyek káros hatással lehetnek az egészségünkre. Ilyen például:

  • a propilparabén, butil-parabén és ethylhexyl-methoxycinnamate, amelyek mind a belső elválasztású mirigyek működését károsító, a hormonális rendszerbe beavatkozó anyagok. A tesztelt termékek közül egy tartalmazott ilyeneket.
  • a butylphenyl methylpropional, amely mesterséges illatanyag és a használata nem biztonságos.
  • továbbá a nanorészecskék (a fény hatására szabad gyökökre bomló titán-dioxid), allergének, octocrylene (fokozhatja a többi fényvédő káros hatását azáltal, hogy mélyen beszívódik a bőrbe, és ott ártalmas szabadgyökök keletkezését segíti elő), hormonkárosító kockázatú ethylhexyl methoxycinnamate, potenciálisan allergizáló BHT.

Illetve, olyan összetevőket is találtak néhány termékben, melyek a környezetre káros hatással vannak, különös tekintettel a vízi élővilágra és a korallokra.  

Az ár és a termék minősége nem feltétlenül egyenesen arányos

A saját márkás termékek sem maradnak le a nagy márkák mögött

A vizsgált naptejek ára széles skálán mozog (600-8000 Ft/100 ml tartományban) és az eredmények ezúttal is azt mutatják, hogy az ár és a termék minősége nem feltétlenül egyenesen arányos. Az élen drágább  márkákat találunk, így például a Biotherm és a La Roche Posay egyes cikkelemeit, de nem sokkal maradtak le a Lidl és Rossmann sajátmárkás termékei sem. Az első és az utolsó helyen szereplő fényvédő készítményért is 10.000 Ft körüli összeget kell otthagynunk az üzletben, de 1600 Ft-ért is hozzájuthatunk több, az élmezőnyben végzett termékhez.

A lista végén szereplő három termék esetében a fényvédő faktort meghatározó laboratóriumi mérés kisebb értéket mutatott, mint amit a gyártó ígért. Összességében nem volt akkora az eltérés, hogy egy adott termék "elbukjon" a teszten, de felhívják a vásárlók figyelmét arra, hogy amennyiben ezeket a fényvédő készítményeket használják, körültekintőbben, gyakrabban kenjék be magukat velük.

A teljes teszt eredménye megtekinthető ITT!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...