A naptej nemcsak a leégés ellen véd, használata csökkenti a bőrrák és más bőrbetegségek kialakulásának kockázatát, nem utolsó sorban pedig lassítja a ráncosodást is. Rengeteg különböző naptejet találhatunk a drogériák polcain, és nem mindig könnyű eldönteni, hogy melyiket válasszuk.
Most elmondjuk, hogy mi mindenre érdemes odafigyelni, amikor naptejet vásárolunk. Mert nem szabad naptej nélkül a napon tartózkodni!
Katt a képre a galériáért!
5 szempont, amit ne hanyagolj el, amikor naptejet veszel
Parfümmentes termékek előnyben
Ahogy a legtöbb kozmetikumnál, úgy a naptejeknél is érvényes az az alapszabály, hogy érdemes a parfümmentes termékek használatára törekedni, főleg, ha az arcunkra is kenünk a naptejből. A különböző illatanyagok teljesen feleslegesek a bőrnek, azonban gyakori allergének, és bőrgyulladást okozhatnak.
Fizikai vagy kémiai?
A naptejek, fényvédők két nagy csoportja a fizikai és kémiai termékek. A fizikai fényvédők ásványi anyagokat, általában cink-oxidot vagy titán-oxidot tartalmaznak, amelyek a bőr tetején maradva szűrik ki a káros UV-sugarakat. Ezzel szemben a kémiai naptejek olyan kémiai anyagokat tartalmaznak, amelyek inaktiválni tudják az UV-sugarak hatását. A fizikai naptejek előnye, hogy rögtön hatnak, azonban gyakran egy látható, fehér réteget hagynak a bőrön. Ezzel szemben a kémiai naptejek könnyedek, és gyorsan felszívódnak, de kb. 15-30 perc, míg hatásossá válnak, és teljes körű védelmet biztosítanak. A fizikai és kémiai fényvédők egyaránt hatásosak, az, hogy melyiket preferálod és használod szívesebben, csak rajtad illetve bőrödön múlik.
Problémás bőrre
Egyes naptejek eltömíthetik a pórusokat, ami aknéval, miteszerekkel küzdőknek még több gondot okozhat. Érdemes a “non-comedogenic” és “acne-safe” felirattal ellátott termékeket keresni, hogyha valamilyen bőrproblémánk van. Ezek a naptejek nem tartalmaznak olyan összetevőket, amelyek eltömítik a pórusokat.
Hányas SPF?
Az SPF az angol Sun Protection Factor rövidítése, azt mutatja meg, hogy az adott termék mennyi ideig véd az UV-sugarak ellen. Ha például naptej nélkül 10 perc alatt égnél le, egy 10 SPF-es naptejjel 10x10, azaz 100 percig tartózkodhatsz a napon. Az, hogy milyen SPF-számú naptejet választunk, leginkább a bőrtípusunktól és a napozási szokásainktól függ. Ha tudod, hogy huzamosabb ideig napon fogsz tartózkodni, érdemes legalább 30-faktoros naptejet használni. Érzékeny, idős bőrre használj 50-faktoros naptejet, és ne felejtsd el újrakenni, ha letelt a hatóidő.
További izgalmas életmódcikkek itt: