Ilyen naptejjel ártunk a legkevesebbet (magunknak és a Földnek)

Kötelező használni, ha Napra megyünk? Vagy eltúlzott trend most a fényvédőzés? Ha valóban rákkeltő, akkor mégis hogyan és milyet használjunk? Válaszok naptejkérdésekre.

Rákkeltő? Szennyezi a környezetet? Ártalmatlan? De ha valóban ártalmatlan, miért tiltották be egyes országokban? Szóval akkor mi van most a naptejekkel, és fontos-e használnunk?

Ami biztos, hogy van két összetevő a naptejekben, amit a világ számos országában már be is tiltottak: az oxibenzon és az oktinoxát ugyanis károsítják a korallokat, veszélyesek a vízi élővilágra és a tengeri ökoszisztémákra, sőt, mivel mindkettő felszívódik a bőrön át, bejut az emberi szervezetbe is, ahol megzavarhatja a hormonháztartást, a nemi hormonok és a pajzsmirigyhormonok működését – írja a Tudatos Vásárlók oldala.

A napsugárzás ellen az embernek muszáj védekeznie

Sokan azonban ellenzik a teljes tiltást:

  • a nagy iparági cégek szerint a naptejekben található vegyületek káros hatásait nem önmagukban kellene csupán vizsgálni, hanem más tényezőkkel együtt (pl. globális felmelegedés, egyéb szennyezések.)
  • mások szerint pedig a napsugárzás ellen az embernek muszáj védekeznie, a tiltás miatt attól félnek, hogy megnő a bőrrákos esetek száma

Most akkor kell naptej vagy nem?

Tény, hogy az embernek szüksége van D-vitaminra, amit elsősorban a napfényből nyerünk, azonban a napsugárzás káros, ellene valamilyen módon védekeznünk kell.

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) osztja az amerikai szakhatóság véleményét abban, hogy a titán-dioxid rákkeltő hatású lehet, ha belélegezzük. Az európai szakhatóság szintén egyetért a titán-dioxid lehetséges rákkeltő hatásával, ezért az EU egy új szabályozást készített elő, amelynek értelmében:

minden olyan terméken fel kell tüntetni a rákkeltő figyelmeztető jelzést, amelyben megtalálható a titán-dioxid.

A lényeg viszont: nem létezik olyan napvédő krém, amely teljesen kockázatmentes mind az emberre, mind a környezetünkre nézve, tökéletes, valódi zöld alternatíva egyelőre sajnos nem ismeretes. 

Mit tehetünk még?

  • ne menjünk napra 11 és 15 óra között, maradjunk árnyékban
  • viseljünk könnyű ruhát a nap ellen
  • mindig olvassuk el az összetevők listáját a naptejen
  • kerüljük a spray formátumú termékeket, és azokat, amelyek titándioxidot tartalmaznak
  • titándioxidot csak krémként használjunk!
  • részesítsük előnyben a fizikai fényvédőket a kémiaival szemben
  • ne legyünk a Napon akkor sem, ha magas faktorszámú termékkel kentük be magunkat 

Forrásunk volt.


Még több a Föld védelmében:

Legújabb receptek

Panettone cukorbetegeknek

A kalács tésztája nagyon könnyű és laza annak ellenére. hogy tönkölyliszttel készült. Ünnep előtt pár nappal megsüthetjük, majd száraz, hűvös helyen konyharuhával letakarva ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...