Kétségkívül a gyakori mozgás, ezen belül a rendszeres sétálás az, ami rengeteget nyom a latban, ha az egészségünkről van szó. De ha úgy érzed, túl sok az a napi tízezer lépés, amit a legtöbb hasonló cikkben emlegetnek, ne bátortalanodj el: egy friss kutatás szerint nincs is szükség ennyire, hogy érezhesd a séta pozitív hatásait.
Évek óta makacsul tartja magát ez a szám
Állítólag tízezer lépésre van szükség naponta ahhoz, hogy eleget mozogj az egészségedért. Egy friss metaanalízis azonban most új perspektívába helyezi a dolgokat: a négy kontinensen körülbelül 50 ezer felnőtt alany bevonásával végzett 15 tanulmány átvizsgálása után a kutatók megállapították, hogy nem mindenkinek a tízezer a bűvös szám, és leginkább az életkortól függ az, hogy mennyit kellene egy adott embernek naponta lépnie.
A kutatás megállapította, hogy bár a lépésszám növelése csökkenti a 60 év felettiek korai halálozási kockázatát, az előnyök már 6-8 ezer lépésnél jelentkeznek, és efelett nem járnak extra egészségügyi előnyökkel. 60 év alatt ez a bűvös szám 8-10 ezer közé esik.
A The Lancet Public Health szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint tehát az életkor az, ami a legnagyobb hatással van arra, kinek mennyi lépést kell megtennie az egészségéért.
A tízezer lépés egyébként egy marketingkampány miatt maradt meg a köztudatban, amit 1965-re vezethetünk vissza. Ekkor egy japán cég, a Yamasa Clock árusítani kezdett egy Manpo-kei névre keresztelt személyi lépésszámlálót, aminek a neve azt jelenti, hogy „10.000-lépés méter”. A határérték tehát nem tudományos számításon alapul – sőt, korábbi kutatások is kimutatták, hogy a középkorú embereknek nagyjából 7 ezer lépés megtétele elegendő lehet.
A friss kutatásból az is kiderült, hogy a séta tempója egyáltalán nem számít – így inkább arra érdemes koncentrálni, hogy az életkorodnak megfelelő lépésszámot hozd lehetőleg minden nap, nem pedig arra, hogy milyen gyorsan mozogsz séta közben.
Még többet az egészséges életmódról itt találsz: