Gyakran elhangzik, hogy a különböző húsos és zöldséges rakottasok, tészták, felfújtak és sütemények sütésénél érdemes odafigyelni a használt sütőedény anyagára (fém, üveg, kerámia), és ezzel az állítással nem is akarnék harcra kelni. Ami azonban a legtöbb esetben jóval jelentősebb a sütőedény anyagánál, az a tepsi kikenése: teszünk-e rá bármit, csak zsiradékot használunk vagy más „tapadásgátlókat” is bevetünk? Mindezek fontos kérdések, ugyanis nem mindig egy kaptafára történik a tepsi kikenése. Nézzük most meg közelebbről az egyes módszereket és a hozzájuk passzoló ételeket.
Semmi
Igen, olyan esetek is vannak, amikor érdemes elhagyni a sütőedény kikenését. Erre a legjobb példa a tojásos piskóta: a légies massza ugyanis a forró, csupasz fémedényre „kapaszkodva” nő magasra, ha kizsírozzuk, nem lesz olyan tornyos. Persze az aljára így is érdemes egy sütőpapírt tenni, hogy ott ne ragadjon le.
Szintén nem szükséges kikenni az edényt egyes sütőben befejezett egytálaknál vagy szaftos-szószos ételeknél, mint például a sült tészták (lasagne), illetve alapból vajas tésztájó pitéknél (quiche).
Olaj
Sós főételek esetében érdemes vékonyan kiolajozni a tepsit, mert a zsiradék semleges íze nem szól majd bele a fogás összhangjába. Szintén olajat használjunk az olyan „furcsa” alakú sütőedényeknél, mint a kuglófforma: így biztosak lehetünk benne, hogy még a legkisebb, legeldugottabb résbe is eljut majd a zsiradék.
Vaj
A vajjal kikent tepsik egyenletes barnulást és enyhén „kérges” külsőt adnak a legtöbb süteménynek: kevert tésztáknál mindig ezt használjuk, ahogy torták esetében is.
Vaj és liszt
Ugyan szinte 100%-os tapadásmentességet biztosít a dupla kikenés, sokan nem szeretik ezt a módszert, mert hajlamos lisztes nyomokat hagyni a sütemények oldalán. Csak abban az esetben vessük be, ha nagyon folyékony masszával dolgozunk, mert ez alapból hajlamosabb a letapadásra, de fel is tudja szívni az esetleg hátramaradó lisztet.
Vaj és zsemlemorzsa
Zsemlemorzsát minden olyan esetben szórjunk a vajjal kikent edény felületére, ha a benne sülő ételeknek extrán ropogós külsőt szeretnénk adni. Erre szükség lehet például olyan tészták esetében, mint az amerikai sajtos makaróni vagy a stíriai metélt, de olyan desszerteknél is, mint a rizskoch (és egyéb édes felfújtak).
Zsír
Az állati eredetű zsiradékot minden olyan fogásnál vessük be, ahol nemcsak a tapadásgátlás elsődleges szempont, hanem a karakteres íz is. Egy jó minőségű mangalica- vagy kacsazsírral kiváló alaparomát adhatunk egy húsos vagy gabonás rakottasnak, egytálételnek.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos és kreatív konyhai tippek várnak itt: