Készülj fel a télre, és tedd el a friss, szezonális paradicsomot: dolgozd fel pürének, készíts belőle aszalványt vagy akár házi ketchupot. 7 ötletet hoztunk, miként tedd el a paradicsomot a hideg hónapokra!
7 módszer, hogy télen is élvezhesd a nyári paradicsomot
Konzerv paradicsom
A házi konzerválás lehetővé teszi, hogy a gyümölcsöket és zöldségeket a frissességük csúcsán tedd el, amikor a legfinomabb az ízük és legtöbb bennük a tápanyag, a nyári paradicsom pedig kiváló alany erre a célra. Bár elsőre elrettentőnek tűnhet, hogy mégis miként lehet otthon konzerválni a szezonális alapanyagokat, egyáltalán nem bonyolultabb, mint mondjuk lekvárt készíteni. Mindössze néhány erős üvegre, egy nagy fazék vízre és néhány hőálló fogóra van szükséged hozzá. Az otthoni paradicsomkonzerválás ráadásul azt is magába foglalja, hogy pontosan tudod, mi kerül az üvegekbe: nem lesz szükséged másra, mint paradicsomra és némi sóra. A legjobb, ha konzerválás előtt eltávolítod a paradicsom héját, és fontos, hogy új üvegeket használj, hogy biztosan jól zárjanak (de legalábbis győződj meg erről előzetesen mindenképp). A feldolgozás után az otthoni paradicsomkonzerv gyakran akár egy évig is eláll, ha hűvös, száraz és sötét helyen tárolod.
Szárított paradicsom
Az otthoni aszalás reneszánszát éli, és nem véletlenül. Az aszalt paradicsom koncentrált, picit rágós változata a nyár gazdag paradicsomízének, ráadásul édes, sós, savanyú és umami jegyeket is hordoz, így az ételeidet is új szintre emelheted a használatával. (Ilyenkor azonban óvatosnak kell lenni, mert akár el is nyomhatja a többi ízt, ezért előzetesen érdemes beáztatni az aszalt paradicsomot, hogy aztán megfelelően elkeveredjen az ételben, és jó megoldás az is, ha kisebb darabokra aprítod használat előtt.) Akár a házi paradicsomszószodat is feldobhatod néhány szemmel, de a húslevesnek is mélyebb, gazdagabb ízt ad.
Konfitált paradicsom
A konfitálás azt jelenti, hogy az ételt zsírfürdőbe (például kacsazsírba vagy olívaolajba) meríted, és alacsony hőmérsékleten, hosszú ideig főzöd. A konfitálás a francia confire szóból származik, ami szó szerint azt jelenti, hogy tartósítani. Az így kapott ízek édesek, lágyak és sokféle ételben mutatnak jól, ráadásul fás fűszernövényeket (rozmaring, zsálya és kakukkfű), sőt akár fokhagymát is használhatsz a folyamat során, ami még több ízt kölcsönöz a paradicsomnak. Miután a konfitált paradicsom elkészült, a legjobb, ha a a paradicsomot leszűröd, és külön tárolod az olajtól, hogy megakadályozd az anaerob mikrobák, például a botulizmus kialakulását. A konfitáláshoz használt olajat különféle célokra, például mártások, illetve vinaigrette-ek elkészítéséhez használhatod újra, de akár később újra konfitálhatsz is benne. Mind a konfitált paradicsomot, mind az olajat hűtőben kell tárolni
Paradicsomszósz
Az egyik legegyszerűbb módja a paradicsom tárolásának a paradicsomszósz, amit aztán sokféle étel alapjaként felhasználhatsz. Plusz, ha olyan umamiban gazdag alapanyagokat is teszel bele, mint a misopüré vagy akár paradicsompüré (dupla paradicsom íz!), amit közepesen alacsony hőfokon olívaolajon megpirítasz előtte, az még több mélységet ad a szósznak. A szószt aztán fagyasztóban is könnyen tudod tárolni, és akár jégkockatartóban is kiporciózhatod.
Paradicsompüré
Ugyan a bolti változatot csak le kell emelni a polcról, valójában otthon is egyszerűen (bár nem gyorsan) készíthetsz magadnak paradicsompürét. A paradicsompüré pürésített paradicsom, amelyet több órán át alacsony hőmérsékleten főznek be akár a tűzhelyen, akár a sütőben. Időt és odafigyelést követel, hiszen több órán át tart a folyamat és sok keverést igényel, de a végeredmény miatt megéri. Ha elkészült a paradicsompüré, tedd kis üvegekbe, és úgy tárold, mint a friss paradicsomkonzervet, vagy tedd be a hűtőbe, ahol több hónapig is eláll. Ügyelj arra, hogy légmentesen le legyen zárva: akár egy darab celofánt is a felülethez nyomhatsz, de olajat is önthetsz a tetejére, amit minden alkalommal cserélsz, amikor előveszed az üveget.
Paradicsom fagyasztás
Ugyan nem túl fényűző vagy mutatós, de a legpraktikusabb módja a paradicsom tárolásának szezonokon átívelően, ha egyszerűen beteszed egy visszazárható zacskóba és lefagyasztod. Még csak meg sem kell hámozni őket előzetesen, mivel a fagyasztott paradicsomot még a frissnél is könnyebb megszabadítani a héjától. A fagyasztás előtt azonban mindenképpen vágj be az aljába egy x-et, és a lehető legtöbb levegőt távolítsd el a zacskóból. A fagyasztott paradicsom persze elsősorban főzéshez és szószokhoz ideális - salátákhoz és szendvicsekhez kevésbé.
Néhány plusz tipp a paradicsom aszalásához:
- Jó minőségű, érett paradicsomokat válassz, mert a végtermék ízét is befolyásolja, hogy miből indultál ki.
- A paradicsom szárításához használj dehidratálót vagy alacsony hőfokon a sütőbe tedd őket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet a szárítás során, annál jobb, ugyanis az alacsony hő segít megőrizni az illékony ízmolekulát.
- A paradicsomokat szét kell teríteni, és sok helyet kell hagyni közöttük, hogy elősegítsd a gyors és egyenletes száradási folyamatot.
- Győződj meg róla, hogy a paradicsom teljesen kiszáradt, és teljesen kihűlt, mielőtt elteszed, hogy megakadályozd a penészgombák kialakulását.
Még több későnyári konyhai ötlet vár: