Megérkezett az igazi teázós idő, így egyre többször üzemel a vízforraló, hogy lefőzzünk egy adagot a kedvenc melengető italunkból. Persze rengetegfélét lehet venni a boltokban, de ezek akár veszélyesek is lehetnek. De miért ne készíthetnél magadnak otthon saját teakeveréket? Akárcsak a főzés esetében, a teakeveréked elkészítésénél is a saját ízlésed és hangulatod szerint alakíthatod a keveréked alkotóelemeit, és így a végső ízt. Most ahhoz hoztunk tippeket, miként vágj bele a saját teakeveréked összeállításába, hogy egy kellemes, kiegyensúlyozott főzettel kényeztesd magad a hideg hónapokban.
Így vágj bele a saját teakeveréked összeállításába!
A kevesebb több
A teakeverékek készítésénél nincsenek kőbe vésett szabályok, de ha csúcsízt akarsz elérni, bölcs dolog követni néhány irányelvet. Ilyen, hogy érdemesebb kevesebb összetevővel dolgozni, hogy mindegyik íze érvényesülni tudjon.
Például egy szuper gyógynövénykeveréket készíthetsz két egymást kiegészítő, jótékony hatású összetevőből, az édeskömény és a borsmenta kombinációjából. Ahogy a főzésben, úgy a csészédben is remek párost alkot a gyömbér és a citromfű.
Keresd az egyensúlyt
Vedd figyelembe, hogy az erőteljes karakterű összetevők ellenpontozást igényelhetnek. Például az olyan gyógynövények, mint a fekete zsálya, a csalán és a babér, meglehetősen erősek, ezért szükségük van valamire, ami kiegyensúlyozza őket, például mentára és narancshéjra.
Kísérletezz az ízekkel
Ha saját keverékeket készítesz, kezdd fehér, fekete, zöld vagy oolong tea alapból, koffeinmentes teák esetén pedig válassz olyan könnyen elérhető gyógynövényeket, mint például a borsmenta, a tulsi vagy a kamilla.
Kezdetben ragaszkodj egy fő ízprofilhoz: virágos, fűszeres, citrusos vagy földes, majd, ha ez megvan, kezdd el kiválogatni a megfelelő összetevőket. Valami virágos és földes ízvilágot képzeltél el, akkor nézz utána, mely fűszernövények és fűszerek tartoznak ebbe a kategóriába és ezekből válogass. Fedezd fel a természet széles tárházát, amiből aztán kedvedre tudsz alkotni.
Gyógynövények és gyümölcsök
Ne félj a gyümölcsöktől sem! A teakeverékekben általában aszalt gyümölcsöket használnak, amik mentával nagyon jól harmonizálnak. Például: végy egy kis szeletelt aszalt almát vagy körtét, és kombináld mentával és más fűszernövényekkel.
A saját fűszerkerted is remek forrása lehet a teád összetevőinek! A rozmaring, az oregánó, a kakukkfű, a verbéna, a citromfű és a zsálya mind könnyedén kiszáríthatók és felhasználhatóak.
(A fűszernövények szárításához tedd őket egy szűrőbe az ablakpárkányra, vagy kötözd össze őket zsinórral, és akaszd fel a szabadban, esetleg használj dehidratálót).
Fűszerek
A fűszerek tovább bővítik a teád ízpalettáját, ezért nyugodtan portyázz a fűszeres szekrényben! A fűszeres főzetek elkészítéséhez használj szárított gyömbért, borsot, fahéjat, kardamomot és szegfűszeget (gondolj csak az indai chaira!).
Virágok és az erdőben gyűjtött alapanyagok
A saját teakeveréked elkészítése nem azt jelenti, hogy sok pénzt kellene költened a bioboltban az alapanyagokra. A saját kerted mellett a természetben gyűjtött alapanyagokból is dolgozhatsz: a csalán, a gyermekláncfű és a tyúkhúr mind felhasználható. Egy dologra ügyelj azonban mindenképp, csak olyan dolgokat gyűjts be, amit ismersz, és pontosan be tudsz azonosítani.
A virágok, köztük a körömvirág, a levendula, a rózsa, a kamilla és a krizantémok is ehetőek, pontosabban ihatóak ebben az esetben - csak győződj meg róla, hogy bio, növényvédőszer-mentes!
Kezdd kicsiben
Bármilyen ízesítés mellett is döntesz, kezdje kis mennyiségekkel kísérletezve. Egy konyhai mérleg segítségével mérj ki körülbelül 2-3 grammot az összetevőkből, ami elegendő kb. 250 ml elkészítéséhez. Ha tetszik a felhasznált gyógynövények aránya, akkor egyszerűen szorozd be, és készíts egy nagyobb adagot. Vagy egy kicsit finomíthatsz rajta, és újra nekifuthatsz a boszorkánykodásnak.
A teakeverék elkészítése
A teák esetében a főzési idő jelentősen befolyásolja az ízt. Egyes összetevőknek hosszabb áztatásra van szükségük, hogy az ízük kifejlődjön, míg mások gyorsan átjárják a teát. Ezért érdemes ügyelni, hogy ne kerüljenek olyan összetevők egy keverékbe, amelyek a spektrum ellentétes pólusait képviselik.
A legfontosabb pedig, hogy ne görcsölj rá, hallgass a megérzéseidre és az ízlelőbimbóidra, és alkoss szabadon.
Ezek a gasztrocikkek is érdekelhetnek: