Talán csak a magyar ennyire édesszájú, ha pitékről van szó: más országok nemzeti konyháiban csak úgy tobzódnak a sós piték. Én a magam részéről abszolút megértem ezt az odaadást, ugyanis rengeteg izgalmas lehetőség rejlik a zöldséges, húsos és mindenféle más töltelékekkel megtömött, omlós pitetésztában. Nézzük most röviden, miből és hogyan készíthetünk sós pitéket, hogy a nyári gyümölcsös bőségig is ellegyünk valamivel.
A pitetészta
Többféle tésztát is használhatunk sós piték készítésénél. A legegyszerűbb, ha kész réteslapot vagy leves tésztát vásárolunk, és azzal dolgozunk. Bár fontos megjegyezni, hogy a réteslap nem alkalmas minden töltelékhez: ha túl nedves, nagyon szószos, akkor inkább forduljunk a masszívabb tésztákhoz.
Amennyiben a házi készítésű tészta mellett döntünk, akkor készítsünk egyszerű vajas tésztát. Ehhez csak lisztre, vajra és jéghideg vízre lesz szükségünk. A vajból feleannyi kell súlyra, mint a lisztből: ezt kell majd elmorzsolni a liszttel, végül annyi jéghideg vizet hozzáadni, hogy összeálljon a tészta. Ez a legklasszikusabb, omlós tészta, talán ezzel a legfinomabb a legtöbb sós pite.
Húsos töltelékek
Készíthetjük a piténket húsos töltelékkel: ez a legtöbbször csak annyit jelent, hogy egy pörköltre hajazó ragut készítünk (lisztes sűrítéssel), majd megsütjük a tészta ölelésében, de kerülhet darált húsos töltelék is a pitékbe.
Mivel ezek nagyon szaftos, nagyon tartalmas töltelékek, érdemes elősütni a tésztát, nehogy nyers maradjon belülről.
Zöldséges töltelékek
Persze zöldségeket is adhatunk a töltelékhez (a gomba, borsó, répa és krumpli például kifejezetten népszerű kiegészítők), sőt, süthetünk teljesen vegetáriánus pitéket is. A sűrítés itt is liszttel történik: szinte olyan, mintha főzeléket készítenénk, majd tésztába zárnánk.
Érdemes mindig valamilyen hüvelyest is használni, hogy tényleg jó tartalmas legyen a pite, valamint a leveles zöldek (pl. spenót) is kiváló kiegészítők lehetnek.
Nyitva-csukva
A sütés során több utat választhatunk:
- A legegyszerűbb, ha egy sütőtálba vagy hőálló fazékba tesszük az előfőzött tölteléket, majd egyszerűen a tetejére fektetjük a kinyújtott tésztát. A széleket alaposan nyomjuk le, a közepét vágjuk be, hogy ki tudjon szabadulni a gőz, majd kenjük le egy felvert tojással.
- Zárt piték esetében süssük elő az alsó tésztát (sütőpapírral kibélelve, valamilyen súllyal, például szárazbabbal vagy rizzsel lenyomva), utána tegyük bele a tölteléket, végül zárjuk le a felső réteggel és süssük készre.
- De készíthetünk quiche-jellegű, nyitott pitéket is: ilyenkor is fontos az elősütés, azonban utána a töltelékre nem kerül tészta, így van esélye jobban megsülni, megpirulni.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a szokatlan, de isteni receptek is próbáld ki: