Vannak, akik imádnak különböző ízesítőket használni, és mindenféle eszméletlen kombinációkkal teszik izgalmassá ételeiket. Mások ellenben csak a tényleg szükségeseket használják ilyen vagy olyan okokból, nem merészkednek túl egy bizonyos határon. Egy dolog azonban közös e két csoportban: a só így is, úgy is belekerül az általuk készített fogásokba. Rengeteg misztikum és tévhit övezi az egyszerű kristályok használatát, nincs olyan háziasszony vagy –úr, akinek ne lenne meg a saját véleménye arról, hogyan kell „jól sózni”. És tényleg nem érdemes félvállról venni a só használatát, ugyanis a fűszer sokszor jelentős hatással van az ételek végső állagára, textúrájára, ízére és sikerére. Nézzünk hát néhány esetet, amikor külön érdemes odafigyelni a sózás módjára!
Nézd meg galériánkban a sózással kapcsolatos tanácsokat, a tippekért kattints a képre!
Ezért nem mindegy, mikor sózol: az állag és az íz is múlhat rajta
Hagyma dinsztelése
Amikor bármilyen étel alapjához hagymát dinsztelünk, mindig sózzuk meg egy kicsit a főzés elején. Ez nem is annyira a fűszerezés szempontjából fontos, hanem azért szükséges, mert kivonja a hagymából a nedvességet. Ennek következménye, hogy a zöldség egységesebben párolódik, nem ég és kozmál oda, kellő türelem mellett pedig szépen lassan elkezd karamellizálódni.
Száraz hüvelyesek főzése
Ugyan egyszerű dolog a konzerv hüvelyesek használata, azonban sok fogásnál érdemes lemondani a kényelemről, és inkább a zöldségek száraz verzióit használni. Ha így teszünk, a szemeket áztassuk be előre, hogy a főtt babok, lencsék tényleg puhák legyenek. Ugyanezt a célt szolgálja az is, ha a hüvelyesek főzővizét csak a főzési idő felénél sózzuk meg. Ha az elején tennénk, kemények, rágósak maradnának a szemek – a felénél sózva azonban tökéletesen krémes állagot és épp elég sós ízt érhetünk el.
Sült húsok készítése
Nincs is rosszabb egy kiszáradt szelet sült húsnál, az igazán szaftos állag elérésében pedig nagyobb szerep jut a sónak, mint gondolnánk. Érdemes a szeleteket pár órával sütés előtt enyhén besózni – a tévhitekkel ellentétben ez nem vonja ki az összes vizet a hús belsejéből. Ugyanis az elősózás kissé fellazítja a szeletben lévő fehérjeszerkezetet, amelynek következtében több nedvesség marad a hús belsejében, miközben kívül szépen megbarnul, karamellizálódik.
Gombapirítás
A gomba a növényi alapanyagok egyik legkényesebbike, érdemes odafigyelni rá főzés-sütés közben. Ahhoz, hogy kívül szépen megpiruljon, belül enyhén szaftos maradjon, de ne legyen nyálkás, pirítsuk magas lángon, míg a víz el nem párolog. Csak ekkor sózzuk meg, hogy a maradék nedvesség is távozzon, olajat pedig csak az utolsó pár percben csorgassunk a serpenyőbe.
Levesfőzés
A levesek esetében több dolgot is érdemes észben tartani, amikor sózunk. Amennyiben az alapjához hagymát dinsztelünk, azt feltétlenül sózzuk meg (lásd: első pont), illetve a víz hozzáadása után is fűszerezzünk egyet. Azonban itt még inkább legyünk óvatosak a mennyiséggel: ha túlsózzuk a levest, onnan már nincs nagyon visszaút. Amikor úgy érezzük, elkészült a levesünk, kóstoljuk meg, de tartsuk észben, hogy forrón kevésbé érezzük olyan intenzíven az ízeket. Hagyjuk hűlni kicsit (20-30 percet a levest), és akkor kóstoljuk meg újra. Ha további sót igényel, ekkor korrigáljunk.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai trükkök várnak itt: