Főzés közben tűnik fel, hogy hiába voltál meggyőződve róla, hogy még van só otthon, csak pár kósza szemet találtál a sótartó alján? Pánikra semmi ok, egy kis kreativitással és az alábbi 7 alapanyag segítségével áthidalható a probléma, és helyettesíthető a só. (De persze ha csak kedved van kísérletezni, akkor is bevetheted ezeket.)
Nézzük, mely alapanyagokkal helyettesítheted a sót!
Tartósított gyümölcsök és zöldségek
A só hatékony módja a gyümölcsök és zöldségek élettartamának meghosszabbításának. Akár közvetlenül sóba, akár páclébe áztatva, erőteljes, erősen fűszerezett harapnivaló az eredmény.
A boltban könnyen hozzájuthatsz tartósított olajbogyóhoz, kapribogyóhoz, savanyúságokhoz vagy akár citromhoz is (de persze házilag is elteheted a citromot), így vészhelyzet esetén, ha kifutnál a sóból, akkor is bevetheted őket. Sőt, akár szándékosan is helyettesítheted ezekkel a sót hasonló ízprofilú ételeknél (például egy garnélás fogásnál egy kis aprított citrom tökéletesen elfér). Így nemcsak kellően fűszeres lesz az étel, hanem fel is erősítheti a többi alapanyag ízét.
Szójaszósz
Ma már a legtöbb konyhában megtalálható a szójaszósz, még sushit sem kell tekergetni hozzá, hiszen annyira sokoldalúan megállja a helyét a tűzvonalban. Például a só helyett is, szinte bármilyen receptben.
A sós jegyeken túl a szójaszósz a misztikus umami ízt is hordozza, ami segít, hogy egy igazán komplex és különleges ízprofilú ételt érj el. Ugyanez vonatkozik az olyan hasonló összetevőkre is, mint a tamari és a kókusz aminó szósz.
Miso
Ismét a szójabab, de most miso formájában: ezt a pasztát nem csak levesekben használhatod. Halakat pácolhatsz vele, sült zöldségeket fűszerezhetsz vele, de persze leveseknek – nem csak ázsiaiaknak – adhatsz vele plusz umami varázst. Hiszen a szójaszószhoz hasonlóan a miso is sós és umami ízek forrása, és szinte minden sós receptben használható ennek helyettesítésére. Fontos azonban, hogy a pasztát megfelelően keverd bele bármibe, amit főzöl, hogy evés közben ne harapj rá véletlenül egy hatalmas misodarabra.
Szardella
A méretük ne tévesszen meg, ezek az apró halak sok ízt rejtenek magukban! A szardella önmagában érthető módon halízű, de egy-két filé egy mártásba vagy pörköltbe keverve erőteljes sóforrásként működhet, anélkül, hogy a tenger gyümölcsei dominálnának az ételben.
Sajt
Mi az, amire nem lehet sajtot tenni? Még a másnapos banánkenyér is sokkal jobb lesz krémsajttal, de némi reszelt sajt a tésztától a csirkéig minden ételnek jót tesz. És ha kell, még a sót is pótolni tudja. Ebben az esetben azonban érdemes megválasztani a sajtot, amit használsz, a magasabb sótartalmú fajták érthető módon jobban megállják a helyüket ebben a szerepben. Ez azt jelenti, hogy kerüld például a mozzarellát, és válassz olyan sajtokat, mint a parmezán, a pecorino és a feta.
Pácolt hús
Mivel az olyan termékeket, mint a szalámi, a sonka és a szalonna, sóval tartósítják, így jól jöhetnek, ha épp nincs kéznél só. A legjobb módja annak, hogy a pácolt húsok sós, zsíros finomságát eloszlasd az ételben, ha a főzési folyamat elején rögtön már beteszed a serpenyőbe. Egyszerűen olvaszd ki a zsírt belőle, majd mehet a többi hozzávaló a szokásos módon.
Sós vaj
Gyakori figyelmeztetés sütésnél és főzésnél, mindig sótlan vajjal kell dolgozni, hogy elkerüld az ételek túlsózását. Alapvetően teljesen helyénvaló ez a tanács, kivéve azt az esetet, amikor a cél épp a vaj sósságának kiaknázása. Ha elfogyott a só, a sótlan vaj cseréje fűszerezett testvérére nagyszerű módja annak, hogy a recepteket extra összetevők hozzáadása nélkül átalakítsd. Ez a csere különösen hasznos a sütésnél, hiszen, ha a fentiek közül valamelyikkel próbálnád meg helyettesíteni a sót, nos, az igencsak más végeredményhez vezetne, mint amit eredetileg szerettél volna.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több érdekes konyhai ötlet vár: