Lefagyaszthatod a sajtot? Le, csak nem mindegy, melyiket

Napi Tippünkből megtudhatod, hogy mely típusú sajtokat fagyaszthatod le nyugodt szívvel, és melyeket jobb, ha nem teszed a hűvösre.

A fagyasztás az egyik legjobb módja, hogy megelőzd az élelmiszerek kidobását, hiszen extra időt nyersz vele arra, hogy felhasználd azt. Ráadásul több dolgot lehet lefagyasztani, mint gondolnád, például ezek közé tartozik a hummusz is. De akár a sajtot is le lehet fagyasztani, csak nem mindegy, hogy milyen típusról van szó!

Mi történik, ha lefagyasztod a sajtot?

Amikor lefagyasztasz valamit, akkor lényegében megbontod a sejtstruktúráját. Fagyasztás előtt a sajt nedvessége egyenletesen eloszlik a belsejében, a zsírral, fehérjével és ásványi anyagokkal együtt. A fagyasztás során a nedvesség jégkristályokká alakul, ami károsítja a sajt szerkezetét, és befolyásolhatja, hogy a sajt állaga morzsalékos vagy ruganyos, szilárd vagy pépes lesz-e a kiolvasztás után.

Lefagyaszthatod a sajtot? Le, csak nem mindegy, melyiket

A kristályok méretét az határozza meg, hogy a sajt milyen gyorsan fagy meg.

A gyorsabb fagyasztás kisebb jégkristályokat eredményez, amelyek kevésbé befolyásolják a sajt állagát kiolvasztásnál. A kisebb felületű sajtdarabok, például a foszlányok vagy a kis tömbök gyorsabban fagynak meg, mint a nagy tömbök.

A fagyasztás hatással lehet a sajt ízére is. A fagyasztás hatására a sajtban lévő enzimek és élő kultúrák, amelyek az íz kifejlődésében játszanak szerepet, hatástalanodnak, és ezen semmilyen óvatos kiolvasztás nem változtat.

Számít, hogy milyen sajtot fagyasztasz le?

A sótartalom, a nedvességtartalom, a pH-szint, az érlelés módja és a textúra mind befolyásolhatja, hogy egy adott sajt mennyire lesz jó a fagyasztóban. A Center for Dairy Research szerint általában a viszonylag alacsony nedvességtartalmú, félkemény és kemény sajtok - például a Cheddar, a Colby, a Provolone, az alacsony nedvességtartalmú mozzarella és a kemény olasz sajtok, mint a parmezán és a Pecorino Romano - mind jól fagyaszthatók. Összességében elmondhatjuk, hogy minél kevesebb nedvesség van valamiben, annál kevésbé lyukadnak ki a sejtek.

A megfelelő csomagolással és gondos kiolvasztással azonban a fagyasztás nem befolyásolhatja túlságosan az említett típusok teljesítményét, különösen, ha főzni vagy sütni tervezel velük.

Azt mindenképp tartsd szem előtt, hogy kiolvasztás után hogyan tervezed felhasználni a sajtot. Ha később nyersen fogyasztanád el, akkor nem biztos, hogy célszerű a sajtot lefagyasztani, mert még a legkeményebb sajtokban is van elég nedvesség, így a kedvenc sajtod lehet, hogy a szokásosnál kevésbé ízletes lesz, vagy de az állaga is lehet, hogy morzsalékos és szemcsés lesz. Ha azonban egy recepthez használnád, és úgyis megsütöd-főzöd a sajtot, akkor rendben lesz a fagyasztás után is.

Milyen típusú sajtokat nem szabad lefagyasztani?

Ha egy érett, puha camembert-t vagy egy pikáns kéksajtot lefagyasztasz, akkor kiolvasztás után olyan látvány fog fogadni, amitől garantáltan elmegy majd a kedved az evéstől. Az ilyen finom sajtkülönlegességek fagyasztása jelentősen befolyásolhatja a állagukat és az ízüket.

Egy ökölszabályt érdemes megjegyezni: minél feldolgozottabb egy sajt, annál valószínűbb, hogy jól fagyasztható.

Ebben az esetben a feldolgozás jelenthet hozzáadott stabilizátorokat a receptben, valamint további lépéseket, amelyeken a tej a sajtkészítés során áteshet, például standardizálást (a fehérje- és zsírtartalom kiegyensúlyozása) és pasztőrözést. A manufakturális körülmények között, kézzel készített sajtokat ezzel szemben frissen a legjobb elfogyasztani.  

Hogyan fagyasztható le a sajt a minőség feláldozása nélkül?

Talán kézenfekvő, hogy ahelyett, hogy egy nagy tömbben fagyasztanád le a sajtot, kisebb kockákra érdemes felvágni a fagyasztáshoz. És az aranyszabály: mindig légmentesen kerüljön a tejtermék a fagyasztóba. Ez lehet egy visszazárható tasak vagy vákuumzáras tárolóedény is akár (ha nagyon profi vagy és jól felszerelt a konyhád). De a reszelt sajt fagyasztásához jó technika, ha először celofánba, majd alufóliába csomagolod szorosan. Mindig címkézd fel a fagyasztóba kerül élelmiszereket, és a dátumot is írd rá a csomagra, hogy később pontosan azonosítani tudd.

Amikor pedig felhasználnád, először győződj meg róla, hogy megfelelően felolvadt. A lassú, fokozatos kiengedés a legjobb módszer, tehát először a fagyasztóból a hűtőbe kerüljön át a sajt, és ne a konyhapultra, mert ez lehetővé teszi, hogy a nedvesség egyenletesen oszoljon el a sajtban.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több konyhai tippet leshetsz el tőlünk:

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...