Előfordult már, hogy találtál egy szuperguszta receptet valamelyik közösségi oldalon, alig vártad, hogy elkészíthesd, aztán a végeredmény egy nagy tányér csalódás lett? Nem biztos, hogy veled volt a gond! A gasztrotémák, különösen a receptek nagyon felkapottak lettek az utóbbi években a közösségi oldalakon, amikkel rengeteg lájkot és követőt lehet szerezni. Egy szép fotó azonban még nem feltétlenül jelenti azt, hogy a való életben is működik egy recept. Alább 5+1 tippet hoztunk, amivel kiszúrhatod, ha egy recept inkább csak átverés, mint valóban működőképes fogás.
Nézd meg galériánkban a hamis receptek ismérveit, kattints a tippekért a képre!
Ismerd fel a rossz internetes recepteket 5+1 tippünk segítségével
1. Ellenőrizd le az alkotót
Az egyik módja annak, hogy kiszűrd a hamis recepteket, ha ellenőrzöd az alkotók hátterét, hogy lásd, képzettek-e a receptek kidolgozásának és megírásának művészetében. Járt szakácsiskolába? Dolgozott-e tesztkonyhában vagy étteremben? Publikált-e recepteket a saját közösségi oldalán kívül más helyeken? Ezek megbízható jelei lehetnek annak, hogy az illető letesztelt, működőképes recepteket oszt meg. Természetesen rengeteg gasztroblogger van, akiknek semmilyen formális konyhai képesítése sincs, és ettől függetlenül megbízható, jó recepteket osztanak meg a platformjaikon. Ha egy új alkotó receptjével találkozol, azért érdemes körültekintőnek lenned, mielőtt belevágnál a nagy sütés-főzésbe! Jó kiindulási pont, ha megnézed, mit írnak mások a kommentekben, illetve milyen értékeléseket kapott a recept a weboldalán (ha van ilyenje).
2. Nézd meg, hogy létezik-e máshol a receptnek valamelyik változata
Egy másik gyors módszer egy jó recept kiszúrására, ha megnézed, hogy létezik-e más hasonló az interneten. Nincs új a nap alatt, és ha nem találsz semmit, ami akár csak távolról is hasonlítana az adott recepthez, az annak a jele lehet, hogy az összetevők egyszerűen nem illenek össze, vagy a módszer nem vezet jó eredményre. Ha például úgy találod, hogy ez az étel teljesen egyedülállónak tűnik a világon (mondjuk halba töltött kumquat, vagy egy csokoládétorta, amihez csak édesburgonya és lenmag szükséges), akkor sanszos, hogy nem fogod a végén azt a mennyei fogást kapni, mint ahogy azt az alkotó ígéri.
3. Gondold át, hogy a recept arányainak van-e értelme
Aki eltöltött már több száz vagy akár több ezer órát főzéssel, annak kialakul az arányérzéke. De ha nem is töltöttél ennyi időt a tűzhely előtt, ha valami nagyon eltúlzott, szokatlan arányt látsz, akkor gyanakodj csalafintaságra. Például legyen piros zászló, ha egy vinaigrette-recept egy evőkanál olajat és két csésze ecetet ír elő, mert akkor ott valami nagyon elcsúszott. Ha ismered a főzés alapvető szabályait, ne hagyd magad elbizonytalanítani egy random recept által, inkább hagyatkozz a tudásodra és tapasztalataidra!
4. Nézd meg, hogy a recept készítője megosztja-e a saját elrontott ételeit
Senki sem tökéletes, és hibázni emberi dolog. Nézd meg, hogy mennyire transzparens az alkotó, szokott-e a bénázásairól, balul sikerült receptjeiről tartalmakat posztolni. Ha azt látod, hogy az alkotó őszintén megoszt egy sütimalőrt vagy egy „meh” dhalt, az egyúttal azt is jelezheti, hogy valóban átgondolja, milyen receptet enged ki a kezei közül a közösségi felületekre, hogy azt mások is rekreálják, miközben a rontásokat hét lakat alatt őrzi.
5. Használd a közösségi média receptjeit inkább inspirációként, mint szentírásként
Ahelyett, hogy a közösségi médián fellelt recepteket lépésről lépésre követnéd, inkább használd őket arra, hogy beindítsd a kulináris kreativitásodat. Vedd ezeket a recepteket inspirációként, és párosítsd a saját tapasztalataiddal, gyakorlatoddal és ízléseddel, hogy új ételekkel bővítsd a repertoárodat. Ha például matchás gofrit látsz a TikTokon, fontold meg, hogy megveszed a dobozos gofrikeveréket, és hozzáadsz egy kis matchát, ahelyett, hogy a semmiből készítenél egy adagot. Ha tetszenek az ízek, legközelebb kísérletezhetsz a saját recepteddel (vagy találhatsz egy profi receptet).
Ezekben a receptekben bátran megbízhatsz:
Gyros házilag
Imádom az ilyen típusú pitekenyérben a gyrost, és ritkán lehet kapni, úgyhogy gondoltam elkészítem otthon az egészet. A gyrosnál csak egy jobb dolog van, a házi készítésű gyros. ...
Epres-bazsalikomos tejberizs
Az egy dolog, hogy ez a tejberizs rózsaszínben pompázik, csodásan krémes szemei epres tejben főnek készre, de mindennek tetejében még némi fűszeres bazsalikommal is kiegészül, ami ...
Klasszikus májgombócleves
Egy egyszerű zöldséglevest viszonylag könnyen varázsolhatunk gazdag, tartalmas levessé, főleg, ha májgombócokat főzünk hozzá. Igazi klasszikus recept, amin tényleg nincs miért csavarni ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ne higgyj el mindent, amit az interneten olvasol: