A romlott étel nemcsak egy nagy veszteség (hiszen már nem fogjuk tudni megenni a főztünk maradékát), hanem sajnos nagy mulasztás is. A legtöbb esetben könnyedén megelőzhetnénk a romlást, vagy odafigyelhetnénk az apró dolgokra, amelyek ide vezetnek. Nézzük, melyek ezek, tanuljunk belőlük, és soha többé nem kell majd romlott ételt kidobnunk!
Nézd meg a tippeket galériánkban:
Ezek a hibák romlott ételhez vezetnek
Majdnem romlott alapanyagból főztünk: néha éppen azzal teszünk rosszat, hogy az utolsó lehetséges maradékot is fel akarjuk használni. Ha a tej már egy kicsit savanykás, vagy a zöldségek egyes részei elrohadtak, ne főzzünk belőlük semmit, mert az a kész étel szavatosságát is lerövidíti.
Koszos eszközzel nyúltunk bele: mindegy, hogy a főzés közben vagy már utána történt a belenyúlás, ez nagy veszélyt jelenthet az ételre nézve. Ne használjunk olyan fakanalat, evőeszközt, amit más ételben már megmártottunk vagy lenyaltunk.
Meleg helyen hagytuk: nyáron különösen oda kell figyelni a főtt ételekre, ugyanis melegebb közegben gyorsabban megromlanak. Persze ez télen is előfordulhat egy jól befűtött konyhában.
Nem tettük el elég hamar: az éppen elkészült, tűzforró ételt persze nem tehetjük a hűtőbe, előtte valamennyit várnunk kell. Azonban, ha túl sokáig várunk, szobahőmérsékleten megindulhat az étel megromlása. A főzés befejezése után maximum 1 órát várjunk, és ha már nem túl meleg a fazék, tegyük a hűtőbe.
Túl sokáig hagytuk az eredeti edényben: ugyan a fazekak és lábosok is alkalmasak lehetnek tárolásra, egy idő után érdemes valamilyen új, tiszta edényre váltani. Egy légmentesen zárható, alaposan elmosogatott doboz mindig jó választás.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Fogadd meg ezeket a konyhai tippeket is: