Tulajdonképpen egész évben süthetünk otthon rétest, mégis valahogy a szépen-lassan hűvösödő, sötétedő, egyre inkább kuckósabb őszben esik jól mind az elkészítés, mind az elfogyasztás. Bizony, a rétessütés minden lépése kellemes őszi hangulatba hozhat minket, és ezt még tovább fokozhatjuk, még különlegesebbé tehetjük az élményt, ha igazán megadjuk a módját a folyamatnak, kreatív és praktikai szempontból is. Legyen ünnep a rétessütés!
Nézd meg galériánkban a rétessütéshez fűződő tanácsokat!
3 praktikus + 3 kreatív tipp, hogy nálad süljön a legistenibb rétes
Kreatív: Készíts házi tésztát
Ha tényleg, de tényleg meg szeretnénk adni a rétessütés módját, kénytelenek leszünk házi tésztát készíteni hozzá. De nem kell aggódni, sokkal szórakoztatóbb feladat ez, mint amilyennek tűnik, ráadásul nem is olyan nagy macera. Csak szánjunk rá időt, legyünk türelmesek, élvezzük a kezeink között egyre vékonyabbá, szinte lehetetlenül leheletvékonnyá váló lap okozta sikerélményt, örömöt.
Kreatív: Használj barnított vajat
A rétegek között használt zsiradék persze lehet olaj vagy vaj is – ezekkel ugyanúgy elérhetjük a rétes jellegzetesen ropogós textúráját. Azonban, ha ezzel nem érjük be és szívesen lecsapnánk két legyet egy csapásra, barnítsuk meg a vajat: így nemcsak az állag, hanem az íz terén is lesz majd szerepe a zsiradéknak.
Kreatív: Találj ki saját töltelékpárokat
A nagy klasszikusok mellett szakítsunk időt azokra a rétesekre is, amelyek lehet hogy nem, vagy csak a saját fejünkben léteznek. Ha mindennél jobban megkóstolnánk egy körtés-túrós ízesítést, de egyik rétesházban sem találtunk még rá a különc párosításra, bizony nincs más hátra, mint otthon sütni két-három rúddal belőle. Ne riadjunk vissza a zöldséges, sós vagy édes-sós süteményektől sem, azok is megérnek egy misét.
Praktikus: Vágd oda a pulthoz
Amennyiben megfogadtuk az első tippet és nekiálltunk a házi rétestészta gyúrásának, mindenképpen figyeljünk oda annak alapos kidolgozására. Ezt elérhetjük konyhai robotgéppel, de saját izomerővel is – bár az utóbbi esetben jól jöhet majd egy-két agresszívabb eljárás is. A már majdnem kész tésztagombócot vágjuk oda a konyhapulthoz/deszkához úgy, hogy az egyik végét nem engedjük el: ezáltal intenzív nyújtást hajtunk végre, ami még jobban megerősíti a masszában lévő glutént (erre pedig szükségünk lesz ahhoz, hogy tényleg szinte átlátszóra vékonyíthassuk a réteslapunkat).
Praktikus: Ne töltsd túl
Néha egészen apró mozdulatokon csúszhat el egy-egy sütemény készítése, és a rétes sem kivétel ez alól. Ha már elkészültünk a töltelékünkkel és a tésztánkat is a lehető legtökéletesebbre nyújtottuk, ügyeljünk arra, nehogy túlpakoljuk a réteseket. Mindig nagyjából a tészta felületének kicsit több mint felét halmozzuk el a töltelékkel, ami ne legyen vastagabb az egy ujjunknál. Így elkerülhetjük az olyan galibákat, mint elázás, kirepedés, alulsülés.
Praktikus: Süsd magas hőfokon
És ha már a sütemény sütéséről beszélünk: a rétes kívül ropogós, belül szaftos állagához elengedhetetlen a magas hőfok. Minimum 190 fok uralkodjon a sütőben, amikor betoljuk a tepsit – előtte alaposan melegítsünk elő, hogy a rétes azonnal el tudjon kezdeni sülni.
Rétesreceptek az őszi sütögetéshez:
Apfelstrudel, a világhírű osztrák almás rétes
Bár mi, magyarok is nagy rétesrajongók vagyunk, nyugati szomszédjaink nálunk is magasabb szinten űzik a strudelsütést. A legnépszerűbb és leghíresebb verzió kétségkívül a bécsi ...
Meggyes-mákos rétes Kajtárné tiszteletére
Az egyik legkedveltebb rétestöltelék a meggyes-mákos, egyáltalán nem véletlenül. A Veri az ördög a feleségét című magyar vígjátékban Kajtárné is készít ilyen rétest a ...
Túrós-szilvalekváros rétes
Egyszerűen elkészíthető és nagyon finom rétes, ezzel a túró-szilvalekvár párosítással. A lekvártól szaftos, a tojáshabtól pedig könnyed a töltelék.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További konyhai tippeket leshetsz el itt: