A padlizsán egy kényes alapanyag, főleg, ha sütésről van szó – amikor olajban próbáljuk aranybarnára pirítani a szeleteket/darabokat, ütközhetünk némi ellenállásba. Ugyanis van, hogy a padlizsán nagyon lassan sül, beszívja az összes olajat, közben pedig a világért sem akar színt váltani, hóka marad, és tocsog a zsírban. Szerencsére könnyen orvosolható helyzet ez, a sikerhez elég csupán az alábbi tényezőkre figyelni.
Nézd meg galériánkban, miért nem sül meg rendesen a padlizsán, a tippekért kattints a képre!
5 hiba, amitől nem sül aranybarnára a padlizsánod
Túl öreg padlizsánt vettél
A legtöbb esetben észrevehetjük majd, hogy a problémák a nedvességhez vezetnek vissza. A víz ugyanis a barnulás, pirulás ellensége, ha sok van belőle egy alapanyagban, nehezebb dolgunk lesz az aranybarna szín elérésével. Az idősebb padlizsánok például több nedvességet tartalmaznak (ezért puhák és ráncos a héjuk) – ezeket kerüljük, csak feszes, fényes darabokat vásároljunk a boltban.
Túl vastagra vágtad
A padlizsán olajban történő sütése esetén az ideális méret, ha maximum ujjnyi vastagra vágjuk a szeleteket illetve ezekből a szeletekből a kockákat. Így nemcsak a külső lesz szép, egységesen pirult, de a belső is gyorsabban átsül: krémes lesz, és nem kezdi el magába szívni az olajat.
Nem sóztad be előre
Az is jó módszer lehet, ha előre megszabadulunk a padlizsánban lévő nedvesség egy részétől. Erre a legjobb eljárás a besózás, ugyanis a sónak dehidratáló, tehát vizet elvonó hatása van. A szeleteket/darabokat sózzuk be alaposan, majd hagyjuk állni sütés előtt 20-30 percig. A kockákat enyhén kinyomkodhatjuk, a szeletekkel azonban legyünk óvatosabbak, ezeket csak papírtörlővel itassuk le. Ha szitába tesszük a padlizsánt sózás után, és aláteszünk egy tálat, a nedvesség könnyebben távozik majd.
Túl kevés olajat használsz
A zsiradék hiánya sütés közben ezt jelenti majd, hogy szinte nincs semmi a padlizsán és a forró edény között. És ugyan így is elérhetünk némi barnulást, a szárazon sütés inkább kérget süt a szeletekre, így belülről nem tud távozni a nedvesség. Ha azt látjuk két kör sütés között, hogy elfogyott az olaj, pótoljuk, ne fukarkodjunk vele.
Nem elég forró a zsiradék
Szintén nem fog végbemenni a kívánt pirulás és színváltás, ha nem hevítjük fel eléggé az olajat az edényben. Nyugodtan forrósítsuk fel, megégni nem fog benne a padlizsán – ha nem vagyunk biztosak a hőfokban, dobjunk egy próbadarabot a zsiradékba, nézzük meg, pezsegni kezd-e. Ha a padlizsán folyamatosan buborékozik és serceg, akkor kellő hőfokon sül.
Sült padlizsános finomságok, amiket feltétlen készíts el:
Olasz rakott padlizsán (parmigiana di melanzane) fokhagymás kenyérrel és egyszerű...
Árpi ezúttal egy szuper, szaftos rakott padlizsánt készített, ami minden bizonnyal az egyik legtutibb vega fogás, amit kóstoltunk. Köretként pedig ropogós fokhagymás ciabatta és könnyed ...
Tradicionális pasta alla Norma
Szicília egyik legismertebb tésztája egy híres olasz operáról kapta a nevét... vagy mégsem? Az elnevezésről több elmélet is fennáll: az egyik szerint Vincenzo Bellini zeneszerző Norma ...
Caponata, a szicíliai padlizsánragu
A Caponata Siciliana, azaz padlizsán caponata egy hagyományos szicíliai fogás és vitathatatlanul ez az egyik legkiválóbb ételük. Valószínűleg sokan ismerik ezt a padlizsánból, ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai tippekért kattints ide: