6 szabály, amit mindig tarts be, ha hallal dolgozol otthon

Ha talán nem is a leggyakoribb szereplő a konyhapultunkon, a halat akkor is érdemes alaposan megismerni – és nemcsak a tökéletes elkészítés és ízesítés szemszögéből, hanem bizony élelmiszerbiztonsági oldalról is. A Napi Tipp segít mindenben, vágjunk is bele, nem lesz bonyolult!

Csakúgy, mint a nyers hús esetében, a halfilék otthoni feldolgozása és elkészítése során is érdemes betartani jó pár szabályt annak érdekében, hogy elkerüljük egy esetleges ételmérgezés kellemetlenségeit. Sőt, a betegségen kívül más, kevésbé szerencsés szituációkba is belefuthatunk, ha fél vállról vesszük a nyers hal feldolgozásával együtt járó higiéniai veszélyeket. Hogy semmi nem süljön el rosszul, tartsuk szem előtt az alábbi pontokat!

6 szabály, amit mindig tarts be, ha hallal dolgozol otthon

Azonnali feldolgozás

Mivel a halételek készítése úgyis egy ritkább, „ünnepinek” mondható alkalom, valószínűleg előre eltervezzük és időt is szánunk a dologra. Mindent kigondolhatunk és beszerezhetünk már napokkal korábban – a halat kivéve. Az a legjobb, ha a főzés napján megyünk el érte a boltba/piacra/árushoz, hogy minél kevesebbet álljon.

FONTOS: Ezzel nemcsak a megromlást kerülhetjük el, hanem a lehető legfinomabb ízt is garantálhatjuk: a halnál tényleg nagyon sokat számít a frissesség.

Hal a hűtőben

Azért is jobb, ha nem tároljuk hosszan odahaza a filéket, mert a hűtőnk belső kis világával sem tesz túl sok jót a szagos betolakodó. És a nehezen kiűzhető illat még csak a kezdet: ha valamiért nem megfelelően lett lezárva vagy időközben megsérült a csomagolás, akár a halból távozó „lé” is bekoszolhatja a fiókokat, polcokat – akár fertőzéshez is vezethet.

FONTOS: Mindegy, mennyi időt tölt el a hal a hűtőnkben, tegyük bele (eredeti csomagolásában) egy nagy dobozba/tálcára/tányérra, amit utána azonnal mossunk el.

Hagyományos rácponty

Ha valami rácosan készül, akkor biztosak lehetünk abban, hogy találunk majd a tányéron sok-sok hagymát, paradicsomot és paprikát, bizonyos esetekben még tejfölt is. Jelen esetben a fenti ...

Tonhalsteak piccata szószban

A tonhalból készült steak egy igazán exkluzívnak mondható étel. Viszont ünnepnapokon belecsempészhetjük a menünkbe, és számíthatunk jó pár elismerő dicséretre, ami leginkább ...

Egészben sült pisztráng

Ha valami egyszerűt és könnyedet készítenénk az ünnepekre, ez az egészben sült pisztráng tökéletes választás lehet. Csodálatosan passzol salátához, krumplikörethez és ...

Megmosni vagy nem megmosni?

A minél alaposabb és gyakoribb mosogatás és kézmosás kiemelten fontos, amikor nyers hússal vagy hallal dolgozunk. Azonban ilyenkor mindig felmerül a nagy kérdés: vajon ezt a tisztaságmániát ki kell terjesztenünk magára a filére is?

FONTOS: Amennyiben mindenáron szeretnénk megmosni a halfilét (ez aznapi, friss felhasználás esetén például nem is feltétlenül szükséges), gondoskodjunk arról, hogy kis sugár alatt, óvatosan tegyük azt, úgy, hogy ne fröcsköljük a halas vizet lehetőleg sehová. Ne legyen a tisztítás közben a mosogatótálcában semmilyen mosatlan, ugyanis a tányérokban/poharakban megálló „hallé” könnyen fertőzéshez vezethet.

A hulladék sorsa

Gyakran el kell távolítani kisebb cafatokat/pikkelyes részeket/szálkákat a filékből, valamint annak bolti csomagolása (zacskó, doboz) is megmarad a főzés után. Ezeket ráadásul nem elég a konyhai kukába kidobnunk, ugyanis ott, a sötét, meleg, nedves környezetben táptalajt adhatnak különböző baktériumoknak és fertőzéseknek.

FONTOS: Amennyiben nyers halrészeket vagy halas csomagolást dobtunk a kukába, vigyük le azonnal a szemetet a ház/társasház nagy hulladéktárolójába. Amennyiben megfeledkeztünk erről, és eltelt pár nap, mindenképpen fertőtlenítsük a konyhai edényünket.

Külön eszközök

Érdemes tartani egy-két külön eszközt azokra az esetekre, amikor nyers hússal vagy hallal dolgozunk: elsősorban vágódeszkát (főleg, ha fa), esetleg még egy kést is.

FONTOS: Mindent, ami érintkezett a nyers hallal, rögtön a főzés után mosogassunk el, lehetőleg kézzel, forró vízzel és bő mosogatószerrel.

A készétel/maradék tárolása

A nyers alapanyagokhoz hasonlóan a főtt maradékokat se tároljuk túl hosszan, mivel gyorsabban romlanak, mint egy átlagos tészta vagy zöldséges egytálétel.

FONTOS: Miután szobahőmérsékletűre hűlt az ételmaradék, azonnal tegyük jól záró dobozban a hűtőbe, ugyanis akár egy plusz óra is sokat ronthat a maradékok szavatosságán.

Krémes toszkán lazac

Ez a krémes serpenyőben sült lazac a legjobb megoldás lehet, ha hétvégi "ebéd- vagy vacsorazavarunk" támad. A filéket ropogós héjúra pirítjuk, megszórjuk friss bébispenóttal, édes ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További tippek, amelyek könnyebbé teszik a konyhai munkát:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...