Nemcsak a házi szakács érzi meg a saját bőrén, hogy beköszöntött a hétágra fortyogó nyár, hanem bizony az általa kezelt alapanyagok, gépek és a kezei közül kikerülő ételköltemények is. A nyári főzés egy kicsivel több odafigyelést igényel tőlünk annak érdekében, hogy ugyanolyan minőségű ételeket készíthessünk, mint az év többi szakában. Akadnak különösen kényes konyhai feladatok, amelyek nem viselik jól a hőséget, ezek következnek alább, szépen felsorolva.
Nézd meg galériánkban a nyári melegben megváltozó konyhai folyamatokat!
5 konyhai folyamat, amit megváltoztat a nyári meleg
Aktívabb az élesztő
És érthető okokból: hiszen az élesztőgombáknak két dolog kell ahhoz, hogy felfújó hatásukat kifejtsék, mégpedig cukor és meleg. Nyáron megfigyelhetjük, hogy gyorsabban kelnek a kenyereink és süteményeink, ami első ránézésre nem gond – hiszen így legalább gyorsabban elkészülünk a recepttel. Azonban ez a gyorsaság magában hordozza a túlkelesztés veszélyét, amitől a kisült kenyerek és egyéb tészták szerkezete, állaga romlik. Nem mellesleg a lassabb kelesztés komplexebb ízt eredményez: próbáljuk ki a hűtőben érlelt tésztákat.
Gyorsabban olvad a vaj
Megannyi recept van (ezek nagy része sütemény), ami a tökéletes végeredmény érdekében hideg vajat igényel. Ez az év többi részében pedig nem is jelent akkora kihívást, hisz nyugodtan megfeledkezhetünk a pulton hagyott vajról, az nem fog elfolyni időközben. Nyáron azonban gondoskodnunk kell a zsiradék megfelelő hűtéséről felhasználás előtt (akár a fagyasztóba is bedobhatjuk kicsit, hogy keményebb legyen), hogy az omlós-vajas tészták, kekszek és piték ne lássák kárát a kezeink között gyorsan felpuhult vajnak.
Máshogy viselkednek egyes sütemények
És ha már vaj, illetve sütemények, arra is figyeljünk, hogy egyes tésztákat hidegen, dermedten kell eljuttatnunk a sütőbe (jó példa erre a klasszikus amerikai csokis keksz vagy a quiche alaptésztája). Ugyanis ezekben nagy mennyiségű vaj található, ami hidegen megdermed és (jó esetben) csak a sütő forró közegében olvad meg, ott létrehozva a sütemény szükséges szerkezetét. Ezért a kényes tésztákat tároljuk hűtőben a sütésig, kiporciózva/kiszaggatva/formába helyezve.
Könnyebben szétesik a tejszín
Valahogy a tejtermékek bírják legkevésbé a hőséget – például a tejszínnel is érdemes vigyázni főzés-sütés során. A legegyszerűbb példa erre a habverés, ami kizárólag alaposan lehűtött tejszín (sőt, keverőtál) használata esetén sikeres. Ellenkező esetben szétválik egymástól a tejzsír és az író, ezáltal a légies tejszínhabból darabos „vaj” lesz. De nem csak a hab kerülhet veszélybe: a langyos tejszín megronthat krémeket, szószokat és önteteket is. Mindig frissen, használat előtt vegyük ki a hűtőből.
Túlhevülnek a gépek
Melegebb környezetben a konyhai gépeink is csak „izzadva” képesek dolgozni – az aprítók, kézi és botmixerek, turmixgépek könnyedén túlhevülhetnek, főleg, ha valamilyen hosszas feladatot bízunk rájuk (például hummusz készítését). Ha azt észleljük, hogy egyre jobban melegszik a gépház, inkább álljunk meg, pihentessük az eszközt, és folytassuk később a főzés ezen fázisát.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További konyhai tippeket mutatunk: