Bár egy üveg savanyú szagú tej rossz hír lehet a frissen főzött kávédnak, még nincs minden veszve. Több módja van annak, hogy felhasználd a már nem éppen friss tejet, erre hoztunk öt tippet most! Sőt, a savanykás íz annyira jól passzol néhány ételbe, hogy lehet, hamarosan azon kapod magad, hogy szándékosan hagysz egy kis tejet a doboz alján megsavanyodni.
5 tipp, hogy mihez kezdj a megsavanyodott tejjel
Kenyér
A savanyú tej felhasználásának egyik legismertebb módja a szódakenyér. Ez a fajta kenyér Írországból származik (hozzánk az Arán Bakery hozta be), és élesztő helyett szódabikarbónát használ kovászként a kelesztéshez. A hagyományos receptek írót (vagy néha joghurtot) használnak, de bevetheted erre a célra a túl sokáig a hűtőben maradt tejet is, ami ugyanolyan jól működik. Az íróban, joghurtban vagy tejben lévő tejsav a szódabikarbónával reakcióba lépve szén-dioxidot hoz létre a tésztában, aminek a kenyér végső textúráját és megemelkedett formáját köszönheti. A szódakenyérben az a legzseniálisabb, hogy nem kell a hagyományos kenyérhez hasonlóan várni a kelesztésre, mivel ez sütés közben történik. Ha épp nincs kedved a kovásszal és a kelesztéssel vacakolni, ez egy remek módja, hogy elkerüld ezt, és életmentő lehet akkor is, ha gyorsan van szükséged kenyérre.
Reggeli
A megsavanyodott tej felhasználásának egyik legjobb módja, ha olyan recepteket keresel, amiben közönséges tejet kell használni, de a savanykás íz egy plusz dimenziót ad nekik. Az olyan tésztaalapú reggeli ételek, mint az amerikai palacsinta és a gofri simán elbírnak egy kis savanyúságot, amit például az eper édességével vagy sós tojással párosítasz.
Sajt
Igen, készíthetsz belőle sajtot, és ez sokkal egyszerűbb, mint gondolnád. Mindössze a savanyú tejre, egy lábasra, egy darab sajtkendőre vagy muszlinra és egy szitára vagy szűrőre van szükséged. Miután minden eszköz megvan, öntsd a tejet a lábasba, és óvatosan melegítsd fel, időnként megkeverve. Ahogy a tej felmelegszik, látni fogod, hogy csomósodni kezd, és túróra és savóra válik szét. Amint a tej szétvált, kapcsold le a hőfokot, és hagyd állni a lábast, amíg a szitát vagy a szűrőt kibéleled a muszlinnal vagy a sajtkendővel. Öntsd át a kapott terméket a szitán, a savót pedig tartsd meg salátaöntetekhez vagy más ételekhez fehérjeként. Öblítsd le az alvadékot, és nyomd bele a sajtkendőbe, így egy kis friss sajtgolyót kapsz. A sajtot ebben a golyóformában is elteheted, vagy szét is morzsolhatod.
Szószok
Elárulunk egy titkot. Az egyik legjobb dolog, amit a bolognai szószhoz adhatsz, hogy javítsd a textúráját, az a tej. Ugyanez vonatkozik a savanyú tejre is, úgyhogy legközelebb, ha valamennyi furcsa szagú tej marad a doboz alján, azt használd fel a bolognai tésztaszószodba. A tejsav megpuhítja a húst, és pazar állagot eredményez.
Ugyanez vonatkozik más szószos húsételekre, mint a raguk, curry-k, pörköltek vagy chillik. Egyszerűen önts bele egy-két evőkanál savanyú tejet, keverd meg és párold. Ha azonban a tej már szétvált, akkor ezt a tippet inkább hanyagold. Senki sem vágyik aludttejcsomókra a stroganoffjában.
Pácok
Most, hogy már mindent tudsz a tej húsra gyakorolt puhító hatásáról, nem lesz meglepő, hogy a tejből kiváló pác készül. Keverj egy kis tejet bármilyen meglévő pácléhez, amit a húshoz vagy halhoz készítettél, zárd le légmentesen, és hagyd a hűtőben 30 perctől 24 óráig. Ez a trükk akkor is működik, ha nem tervezel intenzív ízesítésű ételeket készíteni, mivel a csirkét, sertéshúst, bárányt vagy marhahúst mindenféle extra fűszerezés nélkül is pácolhatod tejben, és így is élvezheted a savanyított tej puhító hatását. A halak esetében a savanyított tejben való pácolás hatására az intenzív halszagok eltűnnek, és a hús sokkal puhább lesz.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További konyhai tippek segítik a sütés-főzést: