A mákos guba egy közkedvelt karácsonyi édesség, így szinte természetes, hogy egy gasztromagazin szerkesztőségében szóba kerül az ünnepek táján. Azonban nem mindenkinek jelenti ugyanazt az édesség: ez ki is derült egy vitába átnyúló beszélgetés során. Mivel mindannyian más helyről érkezünk, más családi és főzési hagyományokkal rendelkezünk, nem tudtunk megegyezni, hogy melyik is az igazi mákos guba: a sült vagy a sületlen. Mint az összes ilyen kérdésben, most is az lett a dolog vége, hogy mindenkinek az az igazi guba, amivel felnőtt, így hiábavaló lenne megkoronázni egy verziót abszolút autentikusként.
Egy valami viszont nem hagyott nyugodni: meg kellett mutatnom a sületlenguba-rajongóknak (és nem a sületlen gubarajongóknak...fontos különbség), hogy bizony a megsütött fajta bizony lehet szaftos, és közben egyszerre ropogós (nem száraz!) is. Ezért nekik, és persze minden kedves olvasónak, hoztam létre az alábbi receptet.
A jó guba kétszer sül
Ugyan sokszor a guba egy maradékmentő recept, amihez száraz kifli kell, én mégis jobban szeretem friss pékáruból sütni. És igen, tudom, hogy a kiflinek száraznak kell lennie, hogy jó alaposan fel tudja szívni a tejet. Csak erre van nekem egy másik módszerem.
Azért szeretek friss, pirított kiflit használni, mert ennek sokkal kellemesebb az íze, mint a szikkadt, másnapos péktermékeknek.
Ugyanolyan állagot kapok a sütéssel, mellé pedig egy bónuszt is: a pirult, foltokban aranybarna kiflinek teljesen más íze van, nem olyan szomorú papírzacskó- és fűrészporaromája, mint az állott pékárunak.
Tojásokkal dúsítva
Egy másik dolog, amit szeretek bevetni, az a tojások ereje. A sima tejes guba is elég szaftos, de azért szerintem van innen még hova fejlődni. A tojások hozzáadásával egy kenyérpudingos-felfújtas állagot érhetünk el, ami emberi szavakba öntve annyit tesz, hogy szaftosabb lesz belül a gubánk.
Tepsiválasztás és sütés
Azt vettem észre, hogy nemcsak az alapanyagokon és az elkészítésen, de a kiválasztott sütőformán is sok múlik. Míg az üveg- és kerámiatálak is képesek valamennyit hőt átadni a süteménynek, mégis a legjobban egy fémtepsivel járunk majd.
A forró fémtől a guba szélei enyhén megpirulnak, így nemcsak felül, hanem körben, oldalt is lesznek ropogós darabok.
A felszíni ropogást pedig igen egyszerűen érhetjük el: miután megbizonyosodtunk arról, hogy a gubánk kellően átsült és belül nem száradt ki, akkor kapcsoljuk a sütőnket felső sütési módra, és így pirítsunk rá a gubára 5 perc alatt.
Készítsünk ropogós-szaftos mákos gubát!
Hozzávalók a gubához:
7 db kifli, 700 ml tej, 2 db tojás, 1 csomag vaníliás cukor, 70 g porcukor, 100 g mák (darált), 1 ek vaj
Hozzávalók a sodóhoz:
1 l tej, 5 db tojássárgája, 80 g porcukor, 1 csomag vaníliás cukor, 2 ek étkezési keményítő
A kifliket karikákra vágjuk, majd 200 fokra előmelegített sütőbe tesszük egy nagy tepsin, ahol 10 perc alatt kiszárítjuk őket. Nem baj, ha némelyik darab megpirul, csak ne égjenek oda, az a lényeg. Ha kivettük a kiflit, a sütőt levesszük 180 fokra.
A tejet, tojást és vaníliás cukrot elkeverjük egy nagy tálban, majd beletesszük a még langyos sült kiflit. A kezünkkel alaposan átforgatjuk, hogy a kifli jól megszívja magát. Ekkor hozzáadjuk a mák és a porcukor keverékét, és ezzel is jól átforgatjuk.
Egy nagyobb fémtepsit kivajazunk, majd elegyengetjük benne a mákos gubát. Betesszük a sütőbe, és nagyjából 15-20 perc alatt készre sütjük. Ekkor még 5 perc alatt jól rápirítunk a tetejére, a felső sütési funkcióval. A guba helyeken legyen aranybarna és ropogós, de ne száradjon ki, középen maradjon jó szaftos.
A vaníliasodóhoz a tej 3/4-ét feltesszük alacsony lángon melegedni, a maradékot pedig alaposan kikeverjük a tojássárgájával, vaníliás cukorral, átszitált porcukorral és keményítővel. Ha átszitáljuk a száraz hozzávalókat, kisebb lesz az esélye a csomósodásnak.
Amikor a tej már meleg (de nem tűzforró), akkor fokozatosan, óvatosan hozzáadjuk a tojásos keverékhez, azaz hőkiegyenlítést végzünk. Ha az egészet hozzáadtuk, alaposan elkeverjük, majd egy szűrőn át visszaöntjük az eredeti lábosba.
A sodót alacsony lángon, folyamatosan kevergetve addig főzzük, amíg kellően sűrű nem lesz. Nem számítsunk pudingszerű állagra, annál egy fokkal hígabb lesz az öntet. Ha belemártunk egy kanalat, és annak hátulján egy csíkot húzunk az ujjunkkal, akkor a vonalnak meg kell maradnia, nem szabad egybefolynia. Ekkor tudhatjuk, hogy elkészültünk. A még meleg gubát a sodóval tálaljuk.
A ropogós-szaftos mákos guba teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a finomságokat is készítsd el otthon: