A lejárt élesztő két okból igazán bosszantó dolog. Elsőként is azért, mert miatta teljes kudarcba fulladhat egy kalács- vagy pizzasütés, esetleg más kelt tésztás kaland. Viszont ami sokkal, de sokkal bosszantóbb, hogy nem mutatkoznak mindig észrevehető jelek, amelyek arra utalnának, hogy tényleg lejárt élesztővel van dolgunk. Próbáljuk most mégis ezeket a jeleket összeszedni, hogy legközelebb felkészülten kezdhessünk bele a sütésbe.
Nézd meg galériánkban a lejárt élesztőre utaló jeleket:
Így ellenőrizd, hogy él-e még az élesztőd
Friss élesztő – a szín
Az egyik legszembetűnőbb változás a friss élesztő színében következhet be. Amennyiben az eredeti, felbontott csomagolásban hagytuk, sokkal hamarabb megtörténhet a baj: sötétbarna foltok jelenhetnek meg a felületén. Ilyenkor az élesztő száradni kezd, ergo már nem lesz ugyanolyan erőteljes, mint korábban. Előzzük meg ezt a galibát légmentes dobozban való tárolással.
Friss élesztő – az állag
Amikor a friss élesztő kiszárad, már sajnos nem használható. Azonban az ellenkezője sem tartogat magában túl sok jót: amennyiben dobozba tettük a kis kockát, figyeljünk arra, hogy a zárt térben kialakuló nedvesség ne legyen túl erőteljes. Ugyanis, ha az élesztő elázik, először ragacsos, nyúlós állagú lesz, majd elkezd penészedni.
Friss élesztő – a szag
A penészedéssel köthető össze a legtöbb élesztőbaleset. És míg a szürkés-kékes penészgombákat könnyű észrevenni, néha elbújnak, például a kocka alján kezdenek el nőni. Ilyenkor a szagra figyeljünk: a jellegzetes élesztőillat helyét kellemetlen, erjedt alkoholszag veszi át.
Friss élesztő – a lejárati dátum
Egy dolognak nem feltétlenül érdemes hinni, ez pedig a lejárati dátum. Egy bontatlan csomagolású, folyamatosan hűtőben tárolt élesztő még akár jó is lehet (ezt a később következő módszerrel tesztelhetjük), viszont egy bontott, de nem megfelelő körülmények közt eltett kocka jóval a lejárat előtt elenyészhet. A dátum helyett inkább a fenti indikátoroknak higgyünk.
Instant élesztő – a lejárati dátum
A frissel szemben az instant élesztőt sokan strapabíróbbnak, eltarthatóbbnak és kevésbé kényesnek vélik. Ez részben igaz is: viszonylag nehéz „megrontani” egy bontatlan csomagolású instant élesztőt. Azonban, ha a tasakra nyomtatott lejárati dátum már elmúlt, akkor egészen nyugodtan kidobhatjuk, már garantáltan elveszítette erejét.
Instant élesztő – nyitott tasak
Persze az eltarthatóság is csak addig működik, amíg a csomag bontatlan. Előfordulhat, hogy egy recepthez csak egy fél tasak élesztőt használunk fel, majd a maradékot visszatesszük a szekrénybe. Ilyen esetben pár napon belül használjuk el a nyitott csomag tartalmát is, amíg még van ereje.
Friss és instant élesztő – az ellenőrzés
Ha a fentiek alapján sem vagyunk teljesen biztosak abban, hogy a friss/instant élesztőnk még mindig éldegél, akkor végezzük el a következő tesztet. Nagyjából fél deci langyos, cukros vízbe szórjuk/morzsoljuk bele az élesztőt, majd várjunk nagyjából 5 percet. Ha az idő leteltével az élesztő felfutott, szép habos és levegős lett, akkor bátran használjuk fel így, felfuttatott állapotában a kiszemelt receptbe téve. Azonban, ha semmi nem történt, akkor változtassunk irányt a szemetes felé.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konyhai tippek, trükkök és ötletek, amelyeket érdemes megfogadni: