Főzési idő, keményítőtartalom, méret: erre figyelj, hogy tökéletes legyen a krumplipüréd

Sajnos erre a kérdésre nincs egy válasz, de Napi Tippünkben eláruljuk, hogy mire érdemes figyelned, hogy minden alkalommal tökéletes legyen a krumplipüréd.

A krumpli a konyha hőse, mindenféle formában könnyen és gyorsan elkészíthető, laktató és még egészséges is. A krumplipüré is az egyik legalapvetőbb ételünk, mégis, egyszerűsége ellenére vagy pont emiatt, sok bakit el lehet követni a készítésekor. Korábban már összegyűjtöttünk 5 tippet a világbajnok krumplipüréért, most pedig kimondottan az előkészítés és a főzés folyamatára fókuszálunk, hogy mindig tökéletes krumplipüré kerüljön az asztalra, legyen szó karácsonyról vagy egy vasárnapi családi ebédről. Cikkünkben elmélyedünk a burgonya főzésének rejtelmeiben, felfedjük, hogy mennyi ideig érdemes főzni, hogy teljesen megfőjön és könnyen pürésíthető legyen, hogy a végén pihe-puha, krémes és ízgazdag burgonyapürét kapj.

Több tényezőtől függ a tökéletes burgonyapüré

A legjobb burgonya krumplipüréhez

Amikor krumplipüré készítésére kerül sor, a megfelelő burgonyafajta kiválasztása sokat számíthat. A különböző krumpliféléknek eltérő a keményítőtartalmuk, ami befolyásolja a víz felszívódását és a végső textúrát.

A burgonyapüréhez klasszikusan a Russet burgonya a legalkalmasabb választás.

Magas a keményítőtartalma, így a pürésítés után könnyű, habos textúrát kapunk. A sárga burgonya (Yukon Gold) közepes keményítőtartalmával gazdag, vajas ízt és krémes textúrát kölcsönöz a pürének. Ha darabosabb pürét szeretnél készíteni, a vörös burgonya, amely viaszos, alacsonyabb keményítőtartalommal rendelkezik, és főzés után szépen megtartja az alakját.

A különböző fajták főzési ideje is eltérő, a magas keményítőtartalmú burgonyák gyorsabban megfőnek, mivel gyorsabban magukba szívják a vizet. Bármelyik típust is válaszd, mindenképp ellenőrizd, hogy kész-e a burgonya egy villával vagy késsel - ha puha és átfőtt, készen áll a pürésítésre.

Előkészítési lépések a burgonya főzéséhez

Ahhoz, hogy a burgonya egyenletesen főjön meg és a legkrémesebb burgonyapürét kapd, érdemes az alábbi lépéseket követned:

  • Mosd meg és hámozd meg: kezd a burgonya leöblítésével, hogy eltávolíts minden szennyeződést vagy törmeléket. Hámozd meg őket, ha szeretnéd, és távolítsd el az esetleges sérüléseket.
  • Vágd fel: egy éles késsel vágd a burgonyát egyforma darabokra, hogy egyenletesen főjenek meg.
  • Öblítsd le a felesleges keményítőt: a könnyű és felhőszerű textúra érdekében a nagy keményítőtartalmú burgonyákat miután felvágtad, öblítsd le, hogy eltávolítsd a felesleges keményítőt.
  • Válassz nagy edényt: tedd a krumplit egy nagy fazékba, amelyben elég hely van ahhoz, hogy kényelmesen ellepje a víz a darabokat.
  • Öntsd fel hideg vízzel: adj hozzá hideg vizet, hogy a burgonya teljesen elmerüljön. Ha hideg vízzel kezdesz, az segít, hogy egyenletesebben főjön meg a krumpli.
Lepje el teljesen a víz a krumplit
  • Sózd meg a vizet: adj 1-2 teáskanálnyi sót egy liter vízhez, hogy fokozd a burgonya ízét főzés közben.

Tippek a burgonya főzéséhez

Forrald fel, majd párold: először forrald fel a burgonyát, majd csökkentsd a hőfokot, és főzd óvatosan. A túl heves forralástól a burgonya széteshet.

Ellenőrizd, hogy kész-e: a krumplidarabok méretétől függően 10-15 perc elteltével kezd el ellenőrizni, hogy mennyire főttek meg. Szúrj egy villát vagy kést egy burgonyadarabba - ha könnyen, kis ellenállással csúszik bele, akkor készen van.

Vegán krumplipüré

Egy jó krumplipüré sose rossz! Ráadásul egyáltalán nem ördöngösség teljesen tejmentesen elkészíteni, attól még simán lehet szuperfinom és krémes! Rántott zöldségek, raguk, ...

Kerüld a túlfőzést: a túlfőtt burgonya pépessé válhat, és befolyásolhatja a kész burgonyapüré állagát. Amint megpuhult, azonnal csepegtesd le.

Csökkentsd a nedvességet: a lecsöpögtetés után hagyd a burgonyát néhány percig pihenni a fazékban, hogy a felesleges nedvesség elpárologjon, és így krémesebb legyen a püré.

A főzési időt befolyásoló tényezők

A burgonya főzési idejét több tényező is befolyásolhatja.

A burgonya típusa: a magas keményítőtartalmú burgonya könnyebben felszívja a nedvességet, így gyorsabban megfő.

A burgonya frissessége: a frissen betakarított burgonyának magasabb a nedvességtartalma és vékonyabb a héja, így gyorsabban megfő.

A burgonya mérete: a kisebb burgonyadarabok (2,5-5 cm) általában 10-15 perc alatt készülnek el, míg a nagyobb darabok vagy az egész burgonya főzési ideje 20-30 perc, de akár tovább is eltarthat.

Hámozva vagy hámozatlanul: a héjas krumplinak kicsit több időre van szüksége, mint a meghámozottnak.

Az edény mérete és a víz térfogata: egy kisebb edényben kevesebb víz gyorsabban felforrhat, de a túlzsúfolt burgonya egyenetlen főzéshez vezethet.

Forrásunk volt.


Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen:

Legújabb receptek

Szaftos vegán brownie

Tej és tojás nélkül is lehet ugyanolyan isteni, csupacsokis, szaftos brownie-t sütni, ráadásul furcsa alapanyagok sem kellenek a dologhoz. Az alábbi egyszerű recept pikk-pakk hozzájuttat ...

Húsmentes retró burger

Ki ne szeretné a strandon vásárolható hatalmas, retró hamburgereket, a maguk megkérdőjelezhető minőségével és magyaros alapanyagaival? Ebből az élményből eddig ki kellett maradnia a ...

Vegán forró csoki

Ha innál egy szuper forró csokit, de kihagynád a tejtermekéket, akkor itt egy szuper vegán verzió. A tejszínhabbal igazi finomság.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 szokás, amit tarts be minden nap, hogy 10 évet...

Semmiféle csodabogyóra vagy esztétikai beavatkozásra nincs szükség ahhoz, hogy biológiai életkorodnál fiatalabbnak tűnj. Néhány egyszerű, és annál inkább betartható tippet mutatunk, hogy mások szemében akár 10 évvel fiatalabbnak tűnj.

Top Receptek

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...