A ráérős reggeleken nincs is jobb, mint egy nagy tál gofri vajjal, juharsziruppal és gyümölcsökkel. De jóból is megárt a sok, és a klasszikus gofrirecept gyakran túlságosan édes, főleg, ha még rákerülnek az extra feltétek (magában meg ki eszik gofrit). Van azonban egy meglepő hozzávaló, amivel helyreállíthatod a gofrid ízegyensúlyát. Nem tagadjuk, nem mindenki számára lesz megoldható, hogy ezzel a módszerrel készítse a gofrit, de abszolút megéri a belefektetett munkát.
A hozzávaló ugyanis, amire szükség lesz, nem más, mint a kovász
Ha alapvetően nem nevelsz kovászt, akkor valószínűleg túl macerás, hogy olykor-olykor a gofri miatt belevágj ebbe a procedúrába, viszont, ha amúgy is éldegél egy üveg kovász a konyhapultodon, akkor vétek lenne kihagynod ezt a lehetőséget. A benne keletkező élesztő törzsek és baktériumok ugyanis jellegzetest ízt adnak a kovásznak – ami idővel változik, attól függően, hogy a kultúra mennyi ideje él, és milyen lisztet használsz. Ez a kissé fanyarú aroma pedig nagyon jól passzol a gofri alapvetően édes tésztájába. A kovász etetési folyamatának része, hogy ki kell venni belőle egy adagot, amit persze ki is lehetne dobni, de érdemes inkább felhasználni más ízletes célra a konyhában – itt jön a képbe a gofri.
A gofrikészítésnél minden csésze liszthez körülbelül ½ csésze kovászt kell adni. Nincs egyéb dolgod, csak összekeverni a kovászt a többi tésztahozzávalóval, és már sütheted is a gofrit. Fontos megjegyezni: lehet, hogy extra folyadékra lesz szükséged (mivel a kovásznak olyan az állaga, mint egy nagyon sűrű brownie-tésztának), hogy a gofritészta elég híg legyen a sütéshez.
A kovász nem csak a kenyérbe jó
Nem a gofri az egyetlen reggeli finomság, amelyhez felhasználhatod a kovászhulladékod. A másik tésztaalapú recept, amiben elrejtheted a fanyar kovászt, a palacsinta. A kovászt már előző este hozzáadhatod a liszthez, az íróhoz és a sóhoz, hogy az ízek összeérjenek, mielőtt belekerülne a többi hozzávaló, és megsütnéd (akár a rántottához hasonló formában, ezzel időt spórolva). A gofris tésztához hasonlóan fontos, hogy ne hagyd ki az olyan összetevőket, mint például a szódabikarbóna vagy a sütőpor, mert ezek azok, amik elsődlegesen megemelik az édes tésztádat. A kovász inkább az ízt biztosítja, semmint a funkciót.
Ha igazán kísérletező kedvedben vagy, a muffin tésztájához is adhatsz egy kis kovászt, hogy megszelídítsd például a csokidarabok vagy az áfonya édes ízét.
A kovászkultúra ízének kialakulása hetekig is eltarthat, így a kovászos gofri vagy más tésztaalapú reggeli nem tud hirtelen felindulásból megszületni. Ha viszont rendszeresen sütsz gofrit, palacsintát vagy muffint, érdemes lehet beizzítanod egy adag kovászt, hogy új szintre emeld a tésztáidat!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több házias finomság itt: