Ugyan a konyhai karrierednek biztosan nem fognak véget vetni ezek a hibák, azért mégis bosszantóak. A jó hírünk, hogy számos olyan konyhai baki van, amit könnyedén ki lehet küszöbölni! Mutatunk 9 konyhai bakit és a megoldást ezekre a helyzetekre!
Mutatjuk a 9 konyhai bakit, aminek te sem szeretnél áldozatul esni!
Megreped a sütemények teteje
Aligha tartozik a nagy kulináris katasztrófák közé, és akár krémmel vagy porcukorral is el lehet fedni, de van egy egyszerű megoldás a süti repedéseinek eltüntetésére. Ha gyakran tapasztalod ezt a problémát, akkor jó, ha tudod, hogy a repedést az okozza, ha a sütő hőmérséklete túl magas. Mi a megoldás? Kézenfekvő lenne, hogy lejjebb veszed a sütő hőmérsékletét, de gyakran nem megbízhatóak a sütők ebből a szempontból. Ha arra gyanakszol, hogy nálad is ez a helyzet, szerezz be egy hőmérőt, amivel pontosan meg tudod állapítani a sütőd hőmérsékletét.
Lapos habcsókok
A habcsókok két okból nem fognak megemelkedni és szépen felpuffadni a sütőben. Az első, ha a cukrot túl gyorsan adták a tojásfehérjéhez, és ezért nem került bele elég levegő. Amikor a habcsókot kevered, add hozzá a cukrot evőkanalanként, és minden egyes kör között számolj el tízig. Sok szakács rossz szokása - a habverőt a tál oldalához csapkodják, hogy lejöjjön róla a keverék - szintén oda vezet, hogy kikerül a levegő a keverékből. Használj helyette spatulát.
Pépes tészta
A tésztafőzéshez nagy főzőedényre van szükség, a legnagyobbra, amid csak van, különben nem lesz elég helye a tésztának egyenként megfőni, így pépessé válhat. A vizet bőségesen sózd meg, és győződj meg róla, hogy lobogva forr, mielőtt beleteszed a tésztát. Legalább 2,25 liter vizet adjon 225 g száraztésztához. Vannak olcsóbb, rosszabb lisztből készült tészták, amelyek megpuhulnak, ezért már a vásárlásnál figyelj a minőségre, így elkerülheted a lelombozó végeredményt. És természetesen ügyelj arra, hogy ne főzd túl. A csomagoldáson javasolt időnél egy-két perccel rövidebb ideig főzöd a tésztát, akkor az biztosan al dente lesz.
Kristályos cukor a karamellben
Kemény és zavaros csomókká kristályosodott cukor, ami elrontja a szép karamellt? Ez akkor szokott előfordulni, ha vizet adsz a cukorhoz, amire egyébként nincs szükség. A trükk az, hogy a cukrot lassan, önmagában melegítsük, és közben rázogasd a serpenyőt, hogy egyenletesen olvadjon. A fazék helyett inkább egy serpenyőt használj erre a célra. Kevergetés mellett is előfordulhat ez, ezért inkább rázd, mint keverd. De olyan is van, hogy egyszerűen balszerencse okozza mindezt, ilyenkor nincs mit tenni, mint újrakezdeni az egészet. De ha a fentiekre figyelsz, akkor azért kisebb az esélye az ilyen baleseteknek.
A sütőben sült krumpli túl puha
Ha az igazán ropogós sült burgonya élményre vágsz otthon is, akkor első lépésként áztasd be a krumplit 30 percre hideg vízbe, hogy megszabadulj a felesleges keményítőtől, ami szárazabb, ropogósabb eredményt ad. Ezután egy tiszta konyharuhában alaposan szárogasd meg, majd olajban forgasd meg és kedved szerint fűszerezd. Sütőpapírra elhelyezve süssd meg.
Gumiszerű, ragadós rizs
A gumiszerű rizs annak a következménye, hogy nem hagyod párolódni a rizst, miután megfőtt. A rizst alaposan mosd meg, majd hagyd ázni körülbelül 30 percig. Így gyorsabban megfő. Hüvelykujjszabály szerint a rizshez a vízmennyiség kétszeresét add hoz, és a sóról se feledkezz meg. Forrald fel, majd fedővel együtt alacsonyabb fokozaton főzd tovább a rizst. Amint a víz elpárolgott, vedd le a tűzről, és hagyd párolódni körülbelül 10 percig.
Az a fránya hollandiai mártás
A hollandiai mártás egy emulzió, amely úgy készül, hogy az olvasztott vajat lassan belekevered a tojássárgájás keverékébe. Azonban, ha túlmelegíted, ki fog csapódni. Ezen segít, ha egy teáskanál mustárport adsz a tojássárgájához, ami segít stabilizálni. A keverőtál alatti víznek forrónak kell lennie, de soha nem szabad forrnia. Érdemes a mártást időnként a tűzről levéve felhabosítani, hogy szabályozd a hőmérsékletét.
Túl sok sót adtál az ételhez
Bár a só elengedhetetlen alapanyaga minden ételnek, azért túlzásba is lehet esni vele, mint azt biztosan sokan tapasztaltuk már. Előfordul, hogy kicsit megszalad az ember keze főzés közben, emiatt nem kell kétségbe esned: valamilyen savval ellensúlyozhatod a túl sok sót, például citromlével vagy ecettel, de akár több sótlan folyadékkal, például vízzel vagy alacsony nátriumtartalmú alaplével is enyhítheted a sósságot.
Bebarnul az avokádó
Egy népszerű tipp szerint, ha az avokádómagot beleteszed a már felvágott és magtalanított avokádóba, az megelőzi a gyümölcs bebarnulását, azonban ez csak mítosz. Amint az avokádó levegővel érintkezik, oxidálódik és megbarnul. Ennek megakadályozására közvetlenül fóliával kell lefedni a felületét, ami távol tartja a levegőt. Egy kevés citrom- vagy lime lé késlelteti ezt, de akár olívaolajjal is lekenheted, ami szintén segít, de ettől még teljesen meg kell védeni a levegőtől (=fólia).
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a konyhai tippeket is fogadd meg: