Ha ezt tapasztalod, sürgősen takarítsd ki a kamraszekrényt

A kamraszekrény minden konyhai kincsek őrzője: itt tároljuk a száraz, tartós élelmiszereket, egyszóval mindent, amiből a kedvenc ételeink alapja készül. Épp ezért kiemelten fontos, hogy rendben tartsuk ezt a szentélyt: a Napi Tipp által bemutatott jelek arra utalhatnak, hogy baj van.

Jó esetben a kamraszekrényünk a legideálisabb hely arra, hogy a liszteket, cukrokat, gabonákat és egyéb szárazárut hosszú ideig szavatosan tartsuk. Sötét van, valamennyire jár a levegő, és a kártevők is nehezen jutnak be ide…legalábbis általában. Persze sajnos sosem garancia, hogy a kamraszekrényben tárolt élelmiszerek örökké érintetlenül maradnak – az alábbi jelek például intő jelek, hogy eljött a szekrénytakarítás ideje.

Ha ezt tapasztalod, sürgősen takarítsd ki a kamraszekrényt

Kiömlött valami a kamraszekrényben

Főleg akkor, ha a szekrényünk nagyon tele van pakolva, előfordulhat, hogy egy zacskó elszakad, kiömlik, felborul. Ez nemcsak azért problémás, mert ettől rendetlenség alakul ki a szekrényen belül, hanem a többi élelmiszer szavatossága is veszélybe kerülhet.

Bármilyen jól elzárt helyen tároljuk is az alapanyagainkat, a kiömlött liszt vagy cukor odavonzhatja a kártevőket.

Hangyák, lisztkukacok, de akár csótányok is betalálhatják a szekrényünket, ami pedig tényleg a véget jelenti: ezek az állatok nemcsak egy zacskóba költöznek be, hanem szépen, lassan az összes tárolóba.

Molyok jelentek meg egy zacskóban

Az ételmolyok is így működnek: ha ezt tapasztaljuk, érdemes kipakolni az egész szekrényt, mindent alaposan átnézni, és kidobni a molyok által érintett élelmiszereket. Sajnos, a legtöbbször mindent kukázni kell, ugyanis a kártevőknek semmi sem szent: még a bontatlan csomagolásokba is beférkőznek.

Az ételmolyokat megfigyelhetjük a csomagolások külsején: itt pókhálószerű szálakról lógnak, míg a zacskókon belül szemcséket, hálós, összeragadt gombócokat keressünk.

Túl nagy a rendetlenség a tárolóban

A fentiek is azt bizonyítják, hogy a kamraszekrényben mindig és mindenkor rendnek kell uralkodnia. Ha egy kicsit is elengedjük magunkat, az mindig csak galibához vezet, illetve az élelmiszereink megromlásához.

Főleg akkor tartsunk rendszeres (lehetőleg havi) rendrakásokat, ha a kamraszekrényünk mély, esetleg vannak olyan polcai, amelyeket nehezen érünk el, vagy nem látunk át teljesen. Egy ilyen szanálásnak pozitív előnye is lehet: jobban átlátjuk, mi van a szekrényünkben, így spórolhatunk a következő vásárlásnál, nem kell mindent duplán megvenni.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippek várnak itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...