Nem is kérdés, hogy a házi hummusz mennyivel finomabb, mint a bolti: minimum fényévekkel. Persze csak akkor, ha sikerül mind az ízt, mind az állagot eltalálni – ugyanis mindkét területen könnyű megcsúszni, ha az ember nem figyel, improvizálni kezd, vagy nem elég türelmes. Lássuk hát, mely nagy buktatókat érdemes elkerülni a hummusz készítése során: van egy pár, tollakat, jegyzetfüzeteket elővenni!
Nézd meg galériánkban a tökéletes hummusz buktatóit!
7 hummuszhiba, ami keresztbe tesz a mártogatásnak
Nem mosod át a csicserit
Mindegy, hogy konzerv vagy saját kezűleg főzött hüvelyessel dolgozunk, az aprítógépbe pakolás előtt mindig mossuk át a szemeket. Hosszan, alaposan, folyó víz alatt. A boltban vett csicseri így megszabadul a konzervíztől, az otthon áztatott-puhított pedig a főzővíz kellemetlen aromájától. Ráadásul a mosás során a héjak egy részét is le tudjuk szedni kézzel, ami még krémesebb mártogatóst eredményez.
Kemény marad a borsó
A konzerv esetében természetesen ettől nem kell tartanunk, az otthoni főzésnél azonban annál inkább – még egy egész éjszakás áztatás után is kell legalább egy óra lassú tűzön történő rotyogtatás a csicserinek, hogy kellően puha legyen a turmixoláshoz. Várjunk türelemmel, ne vegyük ki előbb a hüvelyest a vízből, mert a kemény borsó darabos hummuszt szül. Inkább gyorsítsuk fel a puhulás folyamatát egy kiskanál szódabikarbónával.
Spórolsz a citromon
A hummusz ízprofilját több különböző alapanyag, fűszer és ízesítő tökéletes összhangja eredményezi. Ebben nagy szerepet vállal a citrom: a fanyar gyümölcs leve kihangsúlyoz és aláhúz, megerősít és összeköt minden más ízt. Kóstolgassuk a hummuszunkat, és ha úgy érezzük, még nem az igazi, valószínűleg a citrom hiánya lesz a gond.
Ecettel babrálsz
Előfordulhat, hogy éppen nincs citrom a háznál, ilyen esetben pedig átfuthat a fejünkön az ecettel való savanyítás gondolata. És míg sok esetben hasznos lehet a fanyar konyhai társ, a csicserikrémben bizony semmi keresnivalója nincsen. Még a legízesebb, legtermészetesebb úton készült ecet aromája is kibukik majd a hummuszból, kellemetlen mellékíz társul az amúgy oly’ sok finom hozzávalóhoz.
Meglódul az olaj
Tévhit, hogy a hummusznak imádott krémességét az olaj kölcsönzi. Persze részt vesz benne, de inkább csak rásegít a folyamatra, semmint gőzerővel fűti azt. Éppen ezért nagy hiba, ha túl sok olajjal próbáljuk dúsítani a csicserikrémünket. Tegyünk bele pár evőkanálnyit, de annál ne tovább – az állagon javítsunk inkább tahinival (hisz’ az is zsíros) vagy vízzel/jégkockával.
Száraz a tahinid
És ha már a tahininál tartunk: kényesen tud viselkedni néha ez a szezámmagból „kisajtolt” magkrém. A házi kétszer annyira, mint a bolti – bár mindkettőre igaz, hogy az olaj hajlamos elválni az üvegben a szárazanyagtól. Ha ez történne, mindig keverjük fel a tahinit, különben jóval szárazabb lesz, ergo, a hummuszt sem krémesíti majd annyira.
Nem zúzod elég ideig
A jó hummuszhoz elsősorban nem is tippek és trükkök kellenek, hanem türelem (és persze egy jó recept). Türelem ahhoz, hogy kivárjuk, amíg szépen-lassan olyan selymessé válik a hüvelyes, hogy abban szinte aludni lehetne. Ehhez akár 10 perc is kellhet: ez idő alatt kaparjuk le rendszeresen a tál faláról a felragadt krémet, és ha kell, pihentessük az aprítónkat, nehogy túlmelegedjen és leégjen a motorja.
Receptek a hummusz tökéletesítéséhez:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai segítség vár rád ezekben a cikkekben: