Az első házi kenyér mindig nagy élmény: ropogós héj, foszlós, lyukacsos belső, otthonos íz, és még sorolhatnánk. Persze sokkal valószínűbb, hogy az első próbálkozásunkból nem ilyen vekni születik majd. Sőt, gyakran el kell telnie jó pár alkalomnak, amíg értékelhető, „emberi” formát kezd ölteni a házi kenyerünk. Ezen a hosszú úton könnyedén elmehet a kedvünk az egésztől, de ne csüggedjünk, inkább ismerjük meg az ellenségünket, nevezetesen az 5 leggyakoribb kenyérsütési hibát.
Nézd meg a bakikat galériánkban:
4 baki, ami elronthatja a házi kenyered
Túl sok vizet használsz: a magas hidratációnak vannak bizonyos előnyei, azonban, ha nem vagyunk jártasak a kenyérsütésben, inkább megnehezíti a dolgunkat. Ráadásul az ilyen tésztáknak más igényeik vannak a kelesztés, a gyúrás és a formázás során. A tésztánk legyen laza, de ne folyós, viszont ne legyenek benne száraz, lisztes csíkok sem. A túl lágy kenyértészta mindenhova leragad, és a vekni ellaposodik a sütőben.
Túl sok élesztőt használsz: akár friss, akár szárított fajtát használunk, egyikkel se essünk túlzásba. Ez egyrészt túlkelesztheti a tésztát, másrészt kellemetlen ízt is adhat a vekninek. Egy fél kilós kenyérhez friss élesztőből nagyjából 10-15 grammot tegyünk, szárítottból pedig maximum 1 tasakot, de inkább kevesebbet.
Nem elég forró a sütőd: mindig gondoljunk arra, hogy a legjobb kenyér igazából kemencében készül: ilyen szellemben fűtsük fel a sütőnket. Ugyan a villanysütő is jó munkát végez, ha gázsütőnk van, azzal még nagyobb szerencsénk lesz: itt intenzívebb a hő, ami egyenletes emelkedést és ropogósabb héjat eredményez.
Nem hagyod pihenni a veknit: a sütésnek nincsen vége azzal a mozdulattal, hogy kiemeljük a forróságból a veknit: ilyenkor még belül olyan folyamatok történnek, amelyek a kenyér végső szerkezetét alakítják. Ha rögtön belevágunk, egyrészt össze is nyomjuk a kenyeret, másrészt kiengedjük belőle a gőzt, aminek fontos szerepe van abban, hogy milyen lesz a vekni belsejének állaga. Hagyjuk teljesen kihűlni a kenyeret: adjunk neki legalább 1-2 órát. Nehéz kihívás, de megéri.
Ezeknél a recepteknél kipróbálhatod a tudományt:
Aszalt paradicsomos és olívabogyós kenyér rozskovásszal
Puha és ropogós kenyeret otthon is lehet egyszerűen készíteni, amit a hozzáadott szárított rozskovásszal tehetünk még izgalmasabbá. Elkészítése gyorsabb a hagyományos kovászos ...
Rusztikus kovászos kenyér
A kovászos kenyér a mai világban különleges, szinte luxuscikknek számít, de valójában ez a házi kenyerek egyik legősibb és legtermészetesebb módszerrel készülő válfaja. ...
Ropogós kenyér kovász nélkül
A kenyérkészítésnek megvan a maga varázsa, és aki egyszer rákap az ízére, az biztosan nem fog tudni betelni vele. A jó ropogós kenyér készítése bizony időigényes művelet, ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai tipp, ami kihúz a csávából: