A szezonalitás egy gyönyörű módon körforgó rendszer, azonban gyakran emberként csak annyit fogunk fel belőle, hogy már megint nyár vége van, és el kell búcsúznunk a kedvenc zöldfűszereinktől. Legalábbis friss formájukban – ugyanis megannyi konzerválási technika létezik, amelyek segítségével meg tudjuk őrizni a nyári napfény kirobbanóan fűszeres aromáját. Persze e módszerek nagy része igen költséges (gondoljunk csak a pestóra azzal a rengeteg parmezánnal, fenyőmaggal és olívaolajjal), egy kivételével.
Ugyanis a most bemutatkozó tartósítási technikához mindössze egy hozzávaló kell – természetesen a friss zöldfűszeren kívül – ez pedig nem más, mint a filléres só.
Nézd meg galériánkban a zöldfűszer sóval történő tartósításának lépéseit!
Őrizd meg a nyári zöldfűszerek ízét – Csak só kell hozzá
A tartósításhoz nem lesz szükségünk másra, mint egy-két nagy csokor friss zöldfűszerre, valamint jelentős mennyiségű sóra. Nem kell előkelő, elegáns só legyen, de azért jobb, ha nem jódozottat, hanem mondjuk, natúr tengeri kristályokat használunk. Érdemes inkább a „sós” fűszereket eltenni: bazsalikomot, oregánót, koriandert, rozmaringot, kakukkfüvet, zsályát, lestyánt, borsikafüvet, stb. A mentát és citromfüvet próbáljuk inkább máshogy megőrizni a hidegebb napokra.
Eszközök terén mindössze egy mozsarat kell majd bevetnünk, továbbá készítsünk elő egy nagyobb tálcát és egy tiszta konyharuhát vagy más sűrűbb szövésű anyagot. Azért fontos a mozsárral történő, kézi dörzsölés-morzsolás, mert ily’ módon nem melegítjük fel a fűszert (mint ahogy azt egy gép tenné, például egy késes aprító), aminek következtében jóval többet őriz meg friss aromájából, a benne lévő illóolajokból.
A fűszerek leveleit távolítsuk el a szárakról (a virágok maradhatnak), és válogassunk ki bármilyen sérült vagy bebarnult darabot. A leveleket alaposan mossuk meg, majd hagyjuk két konyharuha között teljesen megszáradni – ha nedvesen egyesítenénk a sóval, sokkal hosszabb ideig tartana majd a kiszárítása, és a bepenészedés kockázatát is megnövelnénk.
De jöjjön is a tartósítás lényegi része: kisebb adagokban tegyük a zöldfűszert a mozsárba a sóval. Nagyjából a növény súlyának 2/3-át használjuk fel sóból, de ennél lehet több is, szemmel megítélhetjük a keverék állagát: ha túl nedves, még adjunk hozzá sót bátran. Addig dolgozzuk a mozsarunkban a keveréket, amíg a nedves homokhoz hasonló állagot nem kapunk. Szintén fontos, hogy ne maradjanak nagyobb levéldarabok a sóban (a kisebbek nem jelentenek problémát).
Amikor az összes levelet feldolgoztuk, terítsük a keveréket a konyharuhával kibélelt tálcára – szükség szerint keverjük el további sóval, ha túl nedvesnek tűnne – és hagyjuk 24 órán át száradni nyitott ablak mellett (érdemes jó időben elvégezni a tartósítást, hogy nyitva tudjuk tartani). Ha nagyon vastag réteget képezne a fűszersó, keverjük meg párszor az egy napos szárítás alatt, illetve bátran adjunk neki több időt, ha úgy érezzük, még nem teljesen száraz (lehet, hogy párásabb volt az idő a szokásosnál, stb.). Csak akkor tegyük jól záró üvegbe/dobozba a zöldfűszeres sót, ha teljesen, mindenhol megszáradt. Használjuk bármilyen receptben só helyett, ahol az adott ízesítő aromáját is be szeretnénk vetni.
Receptek, amelyekben jól jöhet a zöldfűszersó:
Olaszos töltött padlizsán
Imádjuk az olasz konyha egyszerű, letisztult ízeit, úgyhogy most ebben a szellemben készítettük el ezt a töltött padlizsánt is. A fogást a padlizsán mellett a paradicsom és a mozzarella ...
Húsos-paradicsomos rakott cukkini
Maradék rizsből és maradék raguból is elkészíthető, de megéri akkor is, ha mindent frissen kell hozzá készíteni.
Currys-kókusztejes karfiolkrémleves
Ezt a levest az ünnepek utánra ajánljuk, hiszen a kissé fűszeres, de könnyed krémlevesek ilyenkor igazán szív-, lélek- és pocakmelengetőek. Egy bekuckózós, jéghideg napon ideális ...
Fotók: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További tartósítótippeket találhatsz itt: