Fokhagyma nélkül kevés ételt tudnánk elképzelni: szinte mindenbe kerül egy-két gerezd ebből az aromás, pikáns zöldségből. Fehér gumói egész évben megtalálhatók a boltokban és a piacokon, mindig ugyanúgy, megszokott formában. Épp ezért alig hihető, hogy létezne a fokhagymának egy olyan része, amit még eddig soha nem láttunk. Pedig így van: a hosszú, zöld hajtás ritkán kerül nyilvánosság elé, pedig isteni íze van, és elképesztően sokszínű felhasználási lehetőségeket nyújt.
A fokhagyma, amit megveszünk, ugye a teljes növény föld alatt növekvő, gumús része, amit a felszín felett egy zöld szár és egy virág követ. Ezt a szárat a termesztők általában le szokták vágni, hogy a gumónak több ereje legyen a növekedésre.
A levágott szár ritkán találja meg az útját a piacokra, az élelmiszerboltokban pedig esélytelen őket megtalálni.
Pedig megannyi lehetőséget rejt ez az elhanyagolt kis szár, ami hasonlóan használható, mint az újhagyma vagy a snidling. Ízben édeskés, csak egy leheletnyi fokhagymaíz érezhető rajta (persze nem olyan intruzív, mint a gerezdeké), frissen szedve zsenge és harsogós.
Felhasználását tekintve több utat is választhatunk:
- használhatjuk nyersen: salátákban, szendvicsekben, főételek díszítéseként
- tehetjük pestókba, szendvicskrémekbe, mártogatósokba
- megpárolva kerülhet főtt ételek alapjába
Ez mind szép és jó, de hogyan juthatunk hozzá?
- ha magunk termesztünk fokhagymát, levághatjuk a friss hajtást
- főszezon idején (tavasz vége, nyár eleje) kereshetjük ős- és kistermelőknél, piacokon
- akár a balkonra is ültethetünk a zöldségből, majd várhatjuk a zöld szár kibújását
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több érdekes konyhai ötlet vár: