5 hiba, ami miatt nem működik az ételfesték a receptedben

Ugyan az átlag magyar süteményben ritkán szerepel ételfesték (ez inkább amolyan amerikai virtus), mégis előfordulhat, hogy használnunk kell ezeket a különleges alapanyagokat. Ha erre kerülne sor, mindig figyeljünk a Napi Tipp alábbi tanácsaira, hogy élénk és harsány maradjon minden szín.

A különböző pirosra, zöldre vagy narancssárgára színezett édességek pompásan mutathatnak egy ünnepi asztalon – az ételfestékkel megfogott krém vagy piskóta azonban nem mindig úgy viselkedik, ahogy azt a cukrász szeretné. Jó pár dolgon múlik, hogy a sütés vagy a bekeverés végén tényleg megkapjuk-e a kívánt árnyalatot, vagy helyette valami egészen más, kellemetlen színt produkál majd az ételfesték. A garantált siker érdekében tartsuk rajta a szemünket az alábbi tényezőkön, nehogy rozsdabarnává váljon az élénkpiros.

5 hiba, ami miatt nem működik az ételfesték a receptedben

Nem megfelelő fajtájú ételfestéket használsz

A legtöbb ételfesték 3 különböző formában kapható: porként, folyékony színezékként vagy gélként. Ezek közül mindegyik élénk színt ad, azonban sütéshez (illetve bármilyen hőkezeléshez) a gélalapú a legalkalmasabb.

Ha porral vagy folyékony színezékkel sütünk, az a forróságban hajlamos lehet veszíteni színerősségéből.

Sütés/főzésmentes receptekhez, krémekhez és bevonatokhoz bátran használjuk az éppen otthon talált fajtát, egyedül a piskótáknál legyünk válogatósak.

Lejárt az ételfestéked

Mint minden élelmiszert, úgy a festékeket is előbb-utóbb magával ragadja az enyészet: tartsuk szemmel a csomagoláson feltüntetett dátumot és a tárolási javallatokra is fordítsunk külön figyelmet, mert a lejárt vagy rosszul tárolt festék nem tud majd ugyanolyan erővel színezni.

Természetes ételfestékkel próbálsz sütni

Kaphatóak egyes boltokban olyan ételfestékek is, amelyek nem kémiai, hanem természetes anyagokkal dolgoznak (például céklaporral). Ezek leginkább azért jelentenek szimpatikus alternatívát, mert felhasználóként tudjuk, hogy mi kerül a tortánkba, és azt is, hogy miből származik pontosan az a festék.

Ellenben, a természetes úton előállított színanyagok nem viselik túl jól a hőkezelést, így használatukat korlátozzuk hideg desszertek és krémek színezésére.

Nem kevered el alaposan a masszában az ételfestéket

Csakúgy, mint a festésnél, sütés során is oda kell figyelnünk a színanyag egyenletes elosztására, különben nem lesz szép az eredmény. A poralapú anyagokat keverjük a száraz hozzávalókhoz (liszt, cukor, stb.), krémek esetében pedig oldjuk fel valamilyen langyos folyadékban (tej, tejszín, alkohol). A folyékony és gélalapú színezőket mindig a nedves hozzávalókkal keverjük el, majd velük együtt öntsük a keverőtálba.

Jópár dolgon múlik, hogy a sütés vagy a bekeverés végén tényleg megkapjuk-e a kívánt árnyalatot

Minden esetben figyeljünk arra, hogy csak a receptben leírt mennyiséget adjuk hozzá először a masszához – ha kevésnek tűnik, az azért is lehet, mert még nem kevertük el alaposan az egészet. Csak akkor vessünk be további színt, ha megvolt az alapos keverés.

Az ételfesték túl lúgos masszába kerül

Az utolsó tanács már szigorúan kémiai: minden színanyag intenzitásán javíthatunk némi sav hozzáadásával, persze sajnos a dolog az ellenkező irányba is meglódulhat, főleg egy piskótában. Ha a masszánkban szerepel valamilyen savas alapanyag (citruslé, ecet, savanyított tejtermék), akkor nem kell aggódnunk a színek miatt – ezek hiányában azonban ne számítsunk túl erőteljes hatásra.

Békebeli puncstorta

Rózsaszín cukormáz és rum – ez jut eszébe minden magyarnak a puncstorta hallatán. Bár a töltelék összetétele házanként változhat, egy biztos: a puncstorta egy egyedi sütemény, mert ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ébreszd fel a főztöd alábbi tippjeink segítségével:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...