Ezt készítsd a sárgadinnyéből, ha nem elég édes

A nyári gyümölcsök talán a legzamatosabbak és legédesebbek, azonban sok közülük a legcsalfább is: a sárgadinnyéből például híresen nehéz jó példányt választani. Ha nem jött be az alapos szagolgatás és kopogtatás, akkor se csüggedjünk, a Napi Tipp megmutatja, mit készíthetünk az éretlen gyümölcsből.

Mindig izzasztó pillanat, amikor az ember először vág bele egy egész sárgadinnyébe, majd a kés pengéje mentén felhasadó gyümölcshús illata megcsapja az orrát. Legalábbis jó esetben ez történik: ugyanis a mézédes aromák teljes hiánya már előre azt jelzi, hogy bizony ez a dinnye egyáltalán nem lesz ízes. Ilyenkor, hogy meghiúsul a nyersen falatozás, érdemes a búslakodás helyett alternatív felhasználási és elfogyasztási módokat keresni, hogy mégse a kukában landoljon a szegény, íztelen sárgadinnye.

Ezt készítsd a sárgadinnyéből, ha nem elég édes

Sós saláta

Van két titkos alapanyag, amit bevethetünk akkor, ha a dinnyénk nem elég édes. Ugyan csodákra egyik sem képes, azonban képesek felfokozni az aromákat és az ízlelésünk intenzitását is.

Sóval és savassággal menthető a sárgadinnye – ezek pedig rögvest eszünkbe juttathatnak egy friss salátát.

Tegyük hát ilyen közegbe a hoppon maradt gyümölcsöt: ne gyümölcsök társaságába, ami talán természetesebben jönne, hanem zöld levelesek, uborka, friss sajtok, sonkák közé. Ébresszük fel az ízeket egy kirobbanó ecetes vagy citromos dresszinggel: a dinnyének így már esélye sem lesz vízízűnek maradni.

Savanyúság

Persze, ha a salátát nem érezzük elég alaposan elfedő maszknak, csavarjuk még feljebb a savasságmérőt, és készítsünk savanyúságot a gyümölcsből. Ha nem mézes, akkor úgyis nagyjából annyi íze van, mint egy töknek, ártani tehát nem fogunk neki a savanyítással.

Készítsünk az átlagosnál édeskésebb, de ugyanolyan alaposan megfűszerezett felöntőlevet ecetből, vízből, sóból és cukorból. Adhatunk hozzá mustármagot, koriandert, fekete borsot, de akár friss fokhagymát és gyömbért is.

Kockák helyett inkább szeleteljük hajszálvékonyra uborkagyalun – az így kapott hosszúkás, szinte átlátszó szalagok gyorsan és alaposan átveszik a savanyítólé aromáját. Tároljuk a savanyúságot hűtőben és tálaljuk húsok, sajtok társaságában, szendvicsekben, salátákban.

Fermentált gyümölcs

Ha pedig a három közül a legizgalmasabb módszert választanánk (bár az első kettő sem kutya), fermentáljuk az éretlen sárgadinnyét. Ehhez tisztítsuk meg és vágjuk kockákra a gyümölcsöt, majd mérjük le, és adjunk hozzá a súlyának 2%-át sóban. Masszírozzuk át alaposan és lével együtt töltsük sterilizált csatos üvegbe.

Tegyük a kamrába vagy bármilyen levegős, fénytől védett helyre. Minden nap nézzünk rá, és nyissuk ki óvatosan az üveg fedelét, hogy a bent termelődő szén-dioxid kiszabadulhasson, és ne robbantsa fel az üveget.

A fermentált gyümölcs egyre savanykásabb lesz, a negyedik-ötödik naptól kezdve már belekóstolhatunk (tiszta kanállal!), és addig érlelhetjük, amíg el nem éri a számunkra szimpatikus fanyarsági szintet. Ha kész, tároljuk hűtőben és használjuk a savanyúsághoz hasonlóan.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További izgalmas konyhai tippek várnak itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek