Az ünnepi időszak alatt megannyi édesség tetején megtaláljuk a csokimázat: az islerek, szaloncukrok, bonbonok és más apróságok fontos részét képezi a fényes, roppanós, olvadozásmentes réteg, amit alapvetően nem ördöngösség felvarázsolni az édességekre. Persze nem minden esetben ugyanaz az eljárás, hiszen egyes süteményeknek más igényeik vannak, ha csokimázas bevonásról van szó. Nézzük most meg, hogy melyek ezek az igények, és hogy mire érdemes odafigyelnünk a mindig tökéletes eredmény érdekében.
Nézd meg csokimázas tippjeinket a galériában:
A csokimázas bevonás szabályai
Az első fontos dolog, amit le kell szögeznünk, hogy jól viselkedő mázat csak minőségi csokoládéból tudunk készíteni. Használjunk legalább 50% kakaótartalmú csokoládét, de a legjobb, ha egy 60% körüli étcsokoládét választunk a művelethez.
Szintén fontos megérteni a csokimáz működését, ehhez pedig elengedhetetlen kifejezés a temperálás. Aggodalomra semmi ok, nem kell temperafestéket nyomni a csokihoz, hogy jól viselkedjen: a kulcs a hőmérséklet lesz. Egyszerűen leírva csináljuk a következőt: olvasszuk meg gőz fölött a használt csokimennyiségünk felét, majd vegyük le a gőzről, és keverjük hozzá a másik felét. Ezáltal tartósabb, kevésbé olvadozó mázat kapunk.
Bizonyos esetekben adnunk kell egy kevés zsiradékot is a csokoládéhoz. Ez akkor szükséges, ha fényesebb külsőt szeretnénk a máznak. Jól jöhet ez például az islerek és más aprósütemények esetében.
És ha már islerek: az ilyen lekvárral vagy más krémmel összeragasztott kekszek bevonását kétféle módon csinálhatjuk. Ha csak a tetejüket szeretnénk bevonni, akkor várjuk meg, amíg teljesen „megkötnek”, nehogy az egyik fél az olvadt csokiban kössön ki. Ha pedig az egész édességet bevonnánk, vegyünk igénybe egy süteményrácsot: ilyenkor az alá helyezett tálcára lecsöpögött csokit csak óvatosan használjuk újra, bevonásra nem biztos, hogy alkalmas lesz.
A bonbonok és szaloncukrok esetében is két lehetőségünk van. Amennyiben rendelkezünk otthon erre kijelölt formával: azok mélyedéseibe öntsünk temperált csokoládét, majd forgassuk úgy a formát, hogy mindenhova jusson belőle. Ekkor öntsük ki a felesleget, és hagyjuk megdermedni a külső burkot a hűtőben. A kiválasztott töltelékünk soha ne legyen meleg, mert az megolvaszthatja a csokit. Ha bekerült a töltelék a formákba, zárjuk le az egészet egy réteg csokival, és tegyük hűtőbe 1 órára a bonbonokat.
Talán egy fokkal egyszerűbbnek tűnhet a forma nélküli bevonás, azonban itt is sok mindenre kell figyelnünk. Például csak olyan töltelékeket használhatunk, amelyek elég szilárdak a mártáshoz (pl. zselé, karamella, stb.). Mindig ügyeljünk arra, hogy az olvasztott csoki ne legyen forró, és a töltelékek ne legyenek túl sok ideig benne. Ilyen esetben ugyanis hozzáolvadnak a csokoládéhoz, ezzel megváltoztatva annak viselkedését (pl. a zselatin nem tesz jót neki).
Receptek, amelyeken kipróbálhatod a tudományt:
Sós-karamellás szaloncukor
Idén ez lesz a legjobb meglepi a családnak, saját készítésű szaloncukrokat készítek háromféle ízben
Hagyományos isler
Nem telhet el ünnep isler nélkül, ez a két dolog annyira egybetartozik, mint az omlós aprósütemény két oldala. Készítsük valamilyen piros lekvárral, ez a klasszikus isler egyik ...
Málnás-balzsamecetes szaloncukor
Idén házi szaloncukrokat készítek, a zselésnek van a legnagyobb keletje, és most valódi málnával készül, úgyhogy sok fog belőle fogyni, ebben biztos vagyok.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a konyhai trükköket is lesd el: