Itt tárold helyesen a citrusféléket a konyhában

Tele a bevásárlókocsi citrusfélékkel, de fogalmad sincs, hazaérve hova tedd őket? Napi Tippünkben segítünk eligazodni a citrusfélék tárolásának legfontosabb szabályai között.

Eddig csak ötletszerűen tetted le valahova a citrusféléket, és reménykedtél, hogy előbb elfogynak, minthogy ki kelljen dobni őket? Most eláruljuk, hogy tárold a legoptimálisabban a citrusféléket a hosszú élettartam érdekében!

Szobahőmérsékleten felgyorsul a gyümölcsök érési folyamata

Hogyan tárold a citrusféléket

Az a jó hírünk van, hogy ugyan a citrusfélék színben, méretben és ízben is eltérnek egymástól, de a tárolásuk lényegében megegyezik, így csak egyféle szabályrendszert kell memorizálnod, majd alkalmaznod.

A konyhapulton

Igen, nyugodtan kint hagyhatod a konyhapulton vagy akár az asztalon egy nagy tálba halmozva a gyümölcsöket, amennyiben néhány napon belül elfogyasztod őket. Szobahőmérsékleten ugyanis felgyorsul az érési folyamat, különösen, ha mindent egymásra halmozol egy kis tálban, ahol a légáramlás erősen korlátozott. Bár látványos a citruskosár, a legjobb hűvös, közvetlen napfénytől mentes helyiségben tartani őket, két-három nap után pedig már a hűtőben a helyük.

A citrusféléket nem szabad zárt, műanyag zacskóban hagyni

A hűtőszekrényben

Ha azonban hosszú távra tervezel, a citrusfélék minőségének megőrzése érdekében a legjobb, amit tehetsz, ha a hűtőben pihenteted őket, így az élettartamuk akár 3-6 hét is lehet. A grapefruit az egyetlen, ami melegebb hőmérsékleten, akár 9 fokon is tárolható.

A citrusféléket nem szabad zárt, műanyag zacskóban hagyni, azonban, ha hálóban vetted őket, azzal nincs gond, és a legjobb a hűtő alsó fiókjába tenni őket. Néha érdemes megforgatni őket, hogy ezzel biztosítsd a még jobb levegőáramlást – ez a legfontosabb szempont a citrusfélék frissességének megőrzésében.

Túl sok a narancs, és nincs elég hely a hűtőben? Akkor tedd ki a maradékot a konyhapultra, és igyekezz ezeket mielőbb elfogyasztani, és áttenni a hűtőbe, amint felszabadult hely.

Sóban eltett citrom

Jellegzetesen a marokkói konyha egy alapanyaga, de kiválóan passzol nagyon sok sült húshoz, rizottókhoz és mindenféle halételbe.

Tippek, hogy miként használd fel a megmaradt citrusokat

Még akkor sincsen minden veszve, ha nem tudod időben elfogyasztani őket. A citrusféléket többféle módon is feldolgozhatod: zselét vagy lekvárt készíthetsz belőlük. Kandírozhatod is őket, de chipset is varázsolhatsz a savanykás gömbökből, de a sóban eltett citrom is remek megoldás, ráadásul rendkívül mutatós.

Citromos karalábéleves

A karalábéleves egy igazi nyári fogás, amit én inkább „lazán" és frissen szeretek elkészíteni, így nálam sosem kerül bele fűszerpaprika, liszt vagy túl sok tejföl. Tudom, a ...

Citromos-olívaolajos keksz

Ezek az olaszok minden dolcit, vagyis édességet olyan jól csinálnak! Ez a citromos keksz is fantasztikus, kívül roppanós, belül puha. A reggeli kávéd mellé tökéletes lesz!

Mákos-citromos minimuffin

Nem készültél időben anyák napjára? Ezt a gyors és mutatós muffint pillanatok alatt meg tudod sütni – mákos és citromos köszönet, ez a minimum!

Honnan tudod, hogy friss-e a citrusféle?

Ennek megállapítására az egyik legjobb mód, ha megvizsgálod az állagukat és az illatukat. Ha savanyú, erjedt ízű vagy szagú a gyümölcs, akkor az már a romlás jele.

Szintén intő jel, ha penészt fedezel fel a gyümölcsön, ha pedig nem tudod eldönteni, a most következő teszt segíthet: nyomd be finoman a gyümölcs oldalát. Ha kicsit enged, az jó, ha viszont szuper puha, pépes vagy kiszáradt, akkor itt az ideje, hogy kidobd. Emellett a citrusos illat eltűnése, vagy valamilyen más, kellemetlen szag megjelenése szintén annak a jele, hogy már nem jó a gyümölcs.

Forrásunk volt.


Ezek a gasztrocikkek is érdekelhetnek

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...