Nagyon durván drágul a mézeskalács alapanyaga – érdemes mielőbb beszerezni, ha hazait akarunk

Rettenetes volt a méhészeknek a 2020-as év, így az árak teljesen elszabadultak, jövőre pedig tetőfokára hág az áremelkedés.

A 2020-as silány termés miatt sajnos minimum 50-70%-os drágulás várható mézfronton, a hazai mézekről pedig, hanem sietünk még idén, jövő év elejére lehet, hogy lemondhatunk - a termelők ugyanis főként exportra viszik árujukat.

Európa-szerte nagy a gond, kivételesen kevés méz termett idén, és még a világ második legnagyobb méztermelője, Törökország is küszködik – náluk katasztrófaágazattá nyilvánították a méhészetet.

2021-re arra készülhetünk, hogy a nagyban értékesítő méhészeknél eltűnik az akácméz, aki pedig magyar mézet szeretne, csakis termelőknél kell, hogy keresse.

Hogy mennyibe kerül jövőre a méz?

A virágméz felvásárlási ára 40%-kal, addig az akácmézé 60%-kal emelkedik, amire „rámegy” még a 27%-os áfa és az infláció miatti termelői költségtöbblet. Vagyis könnyen előfordulhat, hogy kétszer annyiba fog kerülni jövőre a méz, mint idén - írja az Agrárszektor.

Idén az átlagos mennyiség (10 ezer tonna hazai felhasználás és 15-20 ezer tonna export) felét sikerült csak betakarítani, a helyzetet pedig csak fokozza, hogy a termelők valószínűleg főleg külföldön értékesítik majd azt a keveset is.

A szakértők tanácsa, hogy inkább egy adott hazai termelőtől szerezzük be a szükséges mennyiséget, és minél előbb.

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...