A 2020-as silány termés miatt sajnos minimum 50-70%-os drágulás várható mézfronton, a hazai mézekről pedig, hanem sietünk még idén, jövő év elejére lehet, hogy lemondhatunk - a termelők ugyanis főként exportra viszik árujukat.
Európa-szerte nagy a gond, kivételesen kevés méz termett idén, és még a világ második legnagyobb méztermelője, Törökország is küszködik – náluk katasztrófaágazattá nyilvánították a méhészetet.
2021-re arra készülhetünk, hogy a nagyban értékesítő méhészeknél eltűnik az akácméz, aki pedig magyar mézet szeretne, csakis termelőknél kell, hogy keresse.
Hogy mennyibe kerül jövőre a méz?
A virágméz felvásárlási ára 40%-kal, addig az akácmézé 60%-kal emelkedik, amire „rámegy” még a 27%-os áfa és az infláció miatti termelői költségtöbblet. Vagyis könnyen előfordulhat, hogy kétszer annyiba fog kerülni jövőre a méz, mint idén - írja az Agrárszektor.
Idén az átlagos mennyiség (10 ezer tonna hazai felhasználás és 15-20 ezer tonna export) felét sikerült csak betakarítani, a helyzetet pedig csak fokozza, hogy a termelők valószínűleg főleg külföldön értékesítik majd azt a keveset is.
A szakértők tanácsa, hogy inkább egy adott hazai termelőtől szerezzük be a szükséges mennyiséget, és minél előbb.
Ezeket láttad?
Ezeket olvastad már?
Ezért jó az egészségednek, ha rendszeresen MÉZET eszel
Édes, mint a méz, szokták mondani, de a kellemes íz mellett ez a folyékony arany nagyon egészséges is. Mutatjuk, milyen pozitív egészségügyi hatásai vannak a méznek.
Szász Nóri7 gyógyító élelmiszer, amelyekkel kimászhatsz a megfázásból
Nemcsak a koronavírus cirkulál a közösségekben, de most már az egyéb fertőzések is megjelentek. Ezeknek a tünetein a megfelelő élelmiszerek fogyasztásával is enyhíthetünk.
KesselTényleg jó a méz a megfázásra?
Régóta természetes gyógymódként ajánlják, ezért a kutatók most rengeteg tanulmányt néztek át, hogy rájöjjenek: tényleg hatásos-e.
Stuth-Nagy Niki